Az egyszerű – a fél életét a fővárosi tömegközlekedési eszközökön töltő – “kisembernek” is feltűnhetett már, hogy akár hónapok is eltelhetnek úgy, hogy nem szállnak fel “gyanús”, az álcázás minden eszközét bevető személyek a hetes buszra, de a rettegett négyeshatoson is ritkán futni bele ellenőrzésbe. Nagy nap ez a mai, mivel kiderült, hogy mi áll a rejtély mögött. Az elmúlt években nagymértékben csökkent az ellenőrök száma a budapesti tömegközlekedési járatokon – ez derült ki a Napi.hu cikkéből.
Így talán a fővárosiakat talán meg sem lepi, hogy tapasztalataik számszerűsítve is megjelentek. Míg 2013-ban 365, rá két évre 340, idén viszont mát csak 262 BKK-munkatárs mondja napi szinten reggel, délben és este is, hogy “jegyeket, bárleteket kérek”. Arról nincs adat, hogy az ellenőrök mennyiszer kapják meg, hogy “haladj tovább”, de ne legyünk telhetetlenek.
A BKK szerint az elsőajtós ellenőrzések, illetve a már nem a járatokhoz, hanem különböző területekhez köthető mobil ellenőrcsoportok bevetése hatékonyabbá tette a bliccelők kiszűrését. Viszont azt sem érdemes elfelejteni: az ellenőri munka azért bőven besorolható a leginkább stresszes melók közé, hiszen valamilyen szinten kódolva van a konfliktus. Nem ritkán az egyszerű utas is igyekszik “leszállni a következőnél”, amikor – nemektől függetlenül – “részeg”, vagy simán csak agresszív utas ordítozik mellette keresve mindenkivel a szemkontaktust, hogy dühét és frusztrációját akár ütésre is válthassa. Ez a valóság, koma. Szóval lehet a mobilcsoportok sikeresek, de valószínűleg az is benne van a pakliban, hogy akinek van választása, nem teszi ki magát nap mint nap ilyen vagy ehhez hasonló eseménysornak. Meg ugye az “ellenőr” mint olyan a nép körében eleve egy gyűlölt figura, hiszen jön és ellenőriz, mer’hogy semmi sincsen ám ingyen, ezt pedig még mindig sokan képtelenek elfogadni.
Sokkal udvariasabbak, mint tíz éve
Viszont amit mindenképpen érdemes megjegyezni: az ellenőrök utasokhoz való hozzáállása nagyságrendekkel jobb, mint akár csak egy évtizeddel ezelőtt. Nagy szerencsére egyre kevesebb olyan videó kerül fel az internetekre, ahol agresszív jegyellenőrök “szórakoznak” az utassal – hiszen arra akkor sincs jogalapjuk, ha történetesen az utasnak nincsen utazási jogosultsága. Évekkel ezelőtt egy-egy, a kulturált viselkedés határait átlépő fellépés alkalmával sokszor átfutott az agyamon, hogy “biztos rossz volt neki, amikor kicsi volt és most végre van egy kis hatalma, törleszthet”, de ma már eszembe sem jutna ilyesmi, hosszú évek óta egyetlen kellemetlen pillanatom nem volt.
Udvarias – kölcsönös – köszönés, diszkrét pillantás a bérletre és az élet mehet tovább.