Ha jogos büntetést rónak ki ránk, nem szerencsés fütyülni rá

Hírek
Megmosolyogtam, kínomban nevettem, ámultam. Ezeket és ehhez hasonló reakciókat váltott ki belőlem az Állami Számvevőszék (ÁSZ) eljárása az ellenzéki pártok gazdálkodásával kapcsolatban. Hallhattunk itt sok mindent: nincs jogállamiság, az ÁSZ túllép hatáskörén, vagy szimplán figyelmen kívül hagyják döntését. Viszont nézzünk picit a dolgok mögé, ez esetben a pártok mögé.

Nem is kell különösebben felvázolnom a helyzetet, hiszen ettől zeng az ellenzéki sajtó. A Jobbik, ó szegény, kaphatott a fejéhez, hiszen hétfőn elkezdődött a visszaszámlálás, miszerint 15 napja van befizetni 331 millió 660 ezer forint. Tény és való, hogy irdatlan nagy pénzösszegről van szó, de hát a vizsgálat szerint ennyi az annyi. Ugyanis az ÁSZ kimutatta, hogy ilyen összegben fogadott el nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást. És ez még csak a jéghegy csúcsa, ugyanis az ÁSZ vizsgálatai alapján törvényszegést állapított meg a DK-nál, az LMP-nél, az MLP-nél és az MSZP-nél is.

Igen, jól látják gyakorlatilag az egész ellenzéknél. Jogi síkon sokan kritizálják a pártok holdudvaraiból ilyen-olyan okoknál fogva, hogy miért is valótlanság az eljárás. Pedig a vizsgálatoknak jogi hátteret adó pártfinanszírozási törvény 2014 január óta hatályos. Ráadásul a fentebb említett pártok egyike sem tiltakozott ellene, van aki üdvözölte is, hiszen elősegíti az átláthatóságot a pártok pénzügyeinek tekintetében. Logikus viszont, hogy miért se nagyon pattogtak az ügyben, hiszen remélhették, hogy majd a “Fidesz és oligarchái” belefutnak ebbe, hát nem így lett.

Hiszem, hogy az írott szónak ereje van, ezért leírom, hogy milyen jogi folyamat várható, miért is felel meg az egész sztori a jogállamiság kritériumnak, hátha értő fülekre találok. Az ÁSZ jogkörének megfelelően vizsgálatot hajtott végre a pártok támogatásai kapcsán, olyan értékbecslést végzett el, amelyet alapvetően a pártoknak kellett volna. Ezután, hogy lefolytatta vizsgálatait átadta az intézkedés jogkörét a Magyar Államkincstárnak, ide várják a jogszabályok megszegése miatt kirótt büntetéseket. Azonban ha nem érkeznek meg, márpedig jelenleg úgy állunk, hogy Vona inkább börtönbe menne, akkor az államkincstár a NAV-hoz fordulhat, akik már behajthatják az összeget inkasszó útján. A szabályszerűség meg is van, de a jogállamiság is, mert amint a NAV-hoz kerülnének az ügyek, bírósághoz fordulhat mindegyik párt.

Belegondoltam, hogy Vona Gábor helyében mit tennék. Az első ötletem az volt, hogy bemutassam, miért is nem igazak a vádak. Olyan bizonyítékot keressek, amivel elérhetem, hogy felülvizsgálják az ügyem. Bemutassam a választóimnak, hogy csak egy félreértésről lehet szó, nem másról. Ehelyett olyan érvekkel támadták az ÁSZ-t, hogy nem elég konkrétak a szervezet megállapításai, más módon kellet volna információt kérniük.  

De Isten ments, hogy én ötleteket adjak, hiszen nincs rá szükség. Megtalálták már a segítő kezet, próbálnak is úgy változni, viselkedni, nyilatkozni, politizálni, hogy az egy bizonyos személynek a tetszését elnyerje. Lassan már ott tartanak, hogy programot is úgy fognak írni, hogy külön bekezdést kap Simicska Lajos. Ha ennyire kokettálni óhajtanak, akkor tegyék nyugodtan, így válnak igazi csicskapárttá.

Borítófotó: Kovács Attila/MTI

Ezek is érdekelhetnek

További híreink