Elég képlékeny állapotban van a baloldal Botka László MSZP-s miniszterelnök-jelölt hétfői lemondása óta. Mint megírtuk, a szocialisták már új kormányfő-jelöltben gondolkodnak, aki bizonyosan nem pártpolitikus lesz. Civil, párton kívüli jelöltet szeretnének, neki azonban fel kell kerülnie majd a szocialista lista élére.
Forrásaink elmondták, még nem tettek le a közös listáról a DK-val, de a jelenlegi állás szerint a pártok külön listákat állítanak majd, a 106 egyéni körzetben koordinált, tehát közös egyéni jelöltet indítanának. Ennek a megállapodásnak részese lehet az Együtt-P, de a Momentum, és az LMP nem.
Amennyiben nem lesz közös MSZP-DK lista, az MSZP miniszterelnök-jelöltje biztosan nem lesz közös baloldali kormányfő-jelölt. Botka Lászlóval még ebben gondolkodtak a szocialisták, ezért ajánlottak közös listát a partnerpártoknak.
Külön országos listák esetén feltehetően a pártelnökök állnak majd a saját listájuk élén. Ha ez a forgatókönyv valósul meg, akkor valammenyi külön induló pártnak lesz miniszterelnök-jelöltje is.
A DK esetében ez a személy minden bizonnyal Gyurcsány Ferenc lehet, aki 2006 után találhatja magát újra ebben a szerepben. Akkor vezetésével ugyan megnyerte a választásokat az MSZP, de a szavazás után néhány héttel megtartott balatonőszödi zárt szocialista frakcióülésen elmondott beszéde, és botrányos kormányzása miatt azóta is tart a baloldal vesszőfutása. Azóta minden önkormányzati és parlamenti választást nagy fölénnyel tudott megnyerni a Fidesz-KDNP.
Az Együtt és a Párbeszéd már megegyezett egy választási párt létrehozásáról, így ők közösen indulnak majd a választáson. Kérdés, hogy a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje, Karácsony Gergely lesz-e a listavezetőjük, vagy az Együtt elnöke, Juhász Péter. E pártszövetség hajlandó az egyéni koordinált jelöltállításban együttműködni az MSZP-vel és a DK-val. A két párt sokáig “izmozott” a Momentummal és az LMP-vel, hogy bevegyék őket is a megállapodásukba, de erre egyik párt sem volt hajlandó. Így tehát ők is külön-külön listával, külön egyéni indulókkal akarnak nekivágni a választásoknak. A Momentum még nem nevezte meg listavezetőjét, az LMP viszont már hetek óta kampányol Szél Bernadett miniszterelnök-jelöltségével.
Nehezíti viszont a baloldal helyzetét, hogy csak az a párt állíthat országos listát, amely a 106-ból 27 egyéni választókerületben saját jelöltet képes indítani. Ez a tény tehát befolyásolni fogja majd azt is, hogy a baloldal mely választókerületekben indítson koordinált jelöltet. Ebből következik, hogy a baloldali pártoknak 27 egyéni körzetben mindenképp egymás ellen is el kell indulniuk, tehát ezeket a választókerületeket eleve bukni hagyják.