Gerő András vállalhatatlannak tartja Vona Gábor rasszizmusát

Hírek
Gerő András történész komoly kritikákat fogalmazott meg az SZMK felé, amiért meghívták köreikbe Vona Gábort – írta meg a mandiner.hu. Nem, nem a Szülői Munkaközösségről van szó, hanem a Szeretem Magyarországot Klubról, amely egy 2006-ban, főként baloldali értelmiségiekből, véleményvezérekből megalakult társaság, és zártkörű vitaesteket szervez. 

Rendezvényeik nem sajtónyilvánosak, az ott elhangzottakról általában nem jelennek meg tudósítások. Vendégül látták már Lázár Jánost, Gyurcsány Ferencet és Demján Sándort is. Ennek ellenére nem meglepő, ha Vona Gábor meghívása egyeseknél kiveri a biztosítékot.

Gerő András történész legalábbis biztosan nem örült neki. Ezt az érzését a tagoknak a belső levelezésben tudtára is adta, de írását elküldte a mandiner.hu-nak is.

A továbbiakban Gerő teljes levelét közöljük.

Tisztelt Ügyvivő Testület!

Kaptam egy meghívót a Szeretem Magyarországot Klubtól, amelyben arról tájékoztatnak, hogy az Ügyvivő Testület döntése alapján meghívják előadónak Vona Gábort, a Jobbik Magyarországért Mozgalom (valójában párt) elnökét.

Két érvvel indokolják a meghívást.

Elismerik ugyan, hogy „sokaknak vannak súlyos ellenérzéseik a vendég személyével, világnézetével és politikájával kapcsolatban”, de úgy vélik, hogy a beszélgetéssel „új információkkal lehetünk gazdagabbak, amelyek segítenek eligazítani minket mások preferenciáiban”.

A másik érv így szól: a felmérések azt mutatják, hogy a Jobbik a teljes felnőtt lakosság körében jelenleg a második helyen áll, s így „már nem igaz a korábban felvetett hipotézis, hogy a meghívással bármit is legitimálnánk”.

Ezek az érvek nem túl erősek.

Először is a Jobbik 2010 óta legitim parlamenti párt, mert szabad választásokon a magyar emberek egy része szabad akaratából bejuttatta őket a parlamentbe. A politikai, jogi legitimitás tekintetében tehát 2010 óta nincs változás, így tehát őket nem kell legitimálni – a magyar választók egy része ezt már megtette.

Itt a kérdés nem az, hogy a Jobbik legitim politikai parlamenti erő-e. Ez nem is kérdés. A kérdés az, hogy az SZMK egy meghívással legitimálni kívánja-e a Jobbikot, illetve annak elnökét? Az Önök válasza erre egyértelműen igen.

Mindig nagyra tartottam, hogy az SZMK a demokratikus politikai spektrum minden szeletéből hívott előadókat. Mindazonáltal úgy gondolom, hogy miként a folyónak is van két partja, a demokráciának is vannak tartalmi határai. A közéletben ugyanis nemcsak a politikai legitimitás fogalma létezik, hanem van intellektuális és erkölcsi legitimitás is (ezt közönségesen hitelességnek hívják), azaz a legitimitás többdimenziójú fogalom.

A Jobbik nemzeti radikális eszmerendszerrel lopta be magát a választók egy részének szívébe. Az ő esetükben a nemzeti radikalizmus szerves részét képezte a cigány- és zsidóellenes rasszizmus. Ezen az sem változtat, hogy az utóbbi időben békésebb szólamokat hangoztatnak, így például az európai zászló elégetésétől eljutottak az uniós bérek követeléséig. Mindazonáltal a pártelnök nem is olyan régen jelentette ki: ha kiderülne, hogy zsidó, akkor lemondana.

Ami pedig azt illeti, hogy új információkkal lehetnénk gazdagabbak: ez egy merőben üres állítás. A Jobbikról – aki egy kicsit is odafigyel a magyar politikára – nagyjából minden tartalmilag és a hitelesség szempontjából lényeges információt lehet tudni. Nincs különösebben új impulzusra szükség ahhoz, hogy preferenciáikban el lehessen igazodni.

Az Önök érvelése tehát egyfelől semmitmondó, másfelől elmossa azt a nyitott és közös demokratikus tartalmat, amely az SZMK eddigi meghívási politikáját jellemezte.

Megítélésem szerint az SZMK a maga gyakorlatában nem legitimálhatja a rasszizmus politikai jelenlétét.

Önök a döntésüket meghozták, ezt természetesen tiszteletben tartom, de nagyon nem értek vele egyet.

Kérem Önöket, hogy ezt a levelemet az SZMK titkára ugyanabba a körbe küldje szét, ahova a meghívók elmentek!

Üdvözlettel,

Gerő András”

A történész a portálnak megerősítette, hogy rajta kívül sokan megütköztek Vona meghívásán, valamint a levél kapcsán közölte: „hozzáadott megjegyzésként elmondanám, hogy nem a Jobbik elleni küzdelem tölti ki az életemet – következőleg adott fellépésemet reakciónak és nem kampánynak szántam. Levelemből az is kiderül, hogy minden olyan politikust vagy közéleti személyt az adott klub rendezvényén vállalhatatlannak gondolok, aki a rasszizmust akár a politikában, akár a közéletben képviseli.”

Az ügy kapcsán a mandiner.hu megkereste a Szeretem Magyarországot Klubot is. Arra voltak kíváncsiak, kinek az ötlete volt Vona Gábor meghívása, és Gerő András tiltakozása nyomán lemondják-e a rendezvényüket, de az SZMK-tól egyelőre még nem érkezett válasz.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink