Az informatikai szektorban nemcsak a többéves tapasztalattal rendelkezők, hanem a frissen elhelyezkedők körében is átlagon felüli a béremelkedés. Ráadásul ebben az ágazatban az elsők között jelentkezett az az új tendencia, hogy euróban megállapított és kifizetett bérekkel védik az alkalmazottakat a forint árfolyamának romlása, és a rég nem látott magas infláció hatásai ellen. A magánszektorban dolgozók bruttó havi bére 2022 júniusára elérte az 514 ezer forintot, ez több mint 15 százalékos növekedés a tavalyihoz képest. Egy korábban közzétett elemzés pedig azt mutatja, hogy az informatikai jellegű pozíciókban évről évre legalább 20 százalékkal nőnek a fizetések.
Friss jelenség, hogy a leginkább keresett szoftverfejlesztők euróban kapják a fizetésüket – természetesen a magyar törvényekkel konform módon. Noha a Magyarországon bejegyzett vállalkozások a törvény szerint csak magyar fizetőeszközben állapíthatják meg és fizethetik ki a béreket, ez természetesen nem vonatkozik a külföldi cégekre, még ha azok adott esetben valamilyen magyarországi kötődéssel bírnak is. A Codecool Programozóiskola pedig már jó ideje átlépte az ország határait, hiszen oktatóközpontja van Ausztriában, Romániában és Lengyelországban is, de online kurzusai az egész világról elérhetők, még ha elsősorban a régióból regisztrálnak is az ilyen képzésekre. A végzősök a Codecool több mint háromszáz vállalati partnerénél helyezkedhetnek el, ahol általában a legmodernebb foglalkoztatási elvek szerint dolgozhatnak. Magas körükben a hibrid munkavégzés és a távmunka elfogadottsága, a digitális kommunikációs és munkavégzési csatornák kihasználtsága.
A Codecool jó ideje a nemzetközi munkaerőpiaci trendekhez igazodik, ezen belül az informatikai szektor egyébként is innovatív, és extrémen rugalmas. A cégek ugyanakkor az óriási munkaerőhiány miatt a képzett szakemberektől a kezdőkig mindenkinek keresik a kegyeit, hogy kölcsönösen kedvező modellt alakítsanak ki az együttműködésre – magyarázza Boda József, a vállalkozás társalapítója.
A piaci körülmények ismeretében a Codecool Programozóiskola folyamatosan azon dolgozik, hogy úgy alakítsa tanfolyami portfólióját és saját működését, hogy minél jobban ki tudja elégíteni a tanulók és a munkáltatók igényeit. A kurzus tananyagának átdolgozásával a képzést 12 hónap helyett már 10 hónap alatt is teljesíthetik a diákok, ezzel lerövidítve az új szakmához jutásuk idejét. Az átlagosan 10 hónapos képzést pár héttel hamarabb, vagy akár később is befejezhetik. A nyáron kezdők már a 10 hónapos rendszerben tanulnak, és a képzést követő 6 hónapos gyakorlati időszak után 2023 második felében már junior fejlesztőként helyezkedhetnek el a cég állásgaranciájának segítségével.
A Codecool vállalati ügyfeleitől érkezett visszajelzések szerint sok olyan, szaktudással rendelkező van a pályán, aki nem feltétlenül mer váltani, akár a kockázatkerülés miatt. Az ő esélyeiket tudja ugrásszerűen növelni a szeptemberben induló IT karrier felkészítő kurzus. Az egy hónapos, intenzív képzés célja, hogy a már előzetes tech tudással rendelkező résztvevőknek segítsen IT-karrierükben szintet lépni, és sikeresen szerepeljenek az állásinterjúkon. Az érdeklődők először teljesen díjmentesen letölthetik a leggyakoribb tech interjú-kérdések és válaszok listáját, így felmérhetik, hogy mennyire állnak készen egy ilyen megmérettetésre. A kurzusnak fontos aktualitást ad, hogy azok, akik eddig magánvállalkozóként cégeknek dolgoztak katás vállalkozóként, azok a kurzus elvégzése után olyan álláshoz juthatnak, amely bejelentett dolgozóként a korábbi életszínvonalukkal azonos, vagy akár annál jobb feltételeket biztosít.
TÓTH BALÁZS