Az Olaszországban elkövetett 9 ezer bűncselekmény csaknem 30 százalékát bevándorlók követik el. Az olasz börtönökben is minden harmadik rab bevándorló. Az M1 tudósítója szerint ez annak is köszönhető, hogy az elmúlt 25 évben megnőtt az Olaszországban letelepedett migránsok száma. Míg 1993-ban csak 0,4 százaléka volt bevándorló a lakosságnak, addig 2018-ra ez a szám 10 százalék lett.
A magyar gazdasági sikerekről is szó esik
Az olasz és az európai politika, valamint a közvélemény is várakozással tekint Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Matteo Salvini olasz belügyminiszter találkozójára. Matteo Salvini úgy nyilatkozott, a megbeszélésen nemcsak a migrációról, határvédelemről és a bevándorlók visszatartásáról kapcsolatos kérdéseket szeretné megtárgyalni, de a magyar gazdasági sikerekről is beszélni kíván, amelyet példaértékűnek tart.
Matteo Salvini a milánói prefektúra épületében találkozik Orbán Viktorral. A megbeszélés csak és kizárólag politikai eszmecsere és nem intézményes vagy kormánytalálkozónak számít – szögezte le az Öt Csillag Mozgalom olasz kormánypárt parlamenti frakcióvezetőinek szombati közleménye.
Irányadó a magyar migrációs politika
Pócza István, a Századvég Alapítvány vezető kutatója azonban úgy véli, a találkozó igencsak jelentős, már csak azért is, mert Matteo Salvini irányadónak tartja a magyar migrációs politikát, többször is hangoztatta, hogy példaképének tekinti Orbán Viktort és politikai tevékenységét – fogalmazott a Pócza István az M1 reggeli műsorában.
Pócza István szerint Olaszország a közép-európai „csapatot” erősíti a migráció kérdésében. A megbeszélésen a Földközi-tenger határainak lezárásáról is szó fog esni. A kutató szerint, ha ez életbe lépne, akkor megszűnne a migránsok elosztásáról szóló probléma.
Rómában ugyan ebben az időben az olasz miniszterelnök, Giuseppe Conte fogadja Andrej Babis cseh államfőt.