A CMC Déli Klinika szoros együttműködésben a Nemzeti Népegészségügyi Központtal és az Országos Korányi Pulmonológiai Intézettel kifejlesztette a hazai páciensekre hitelesített, megbízható, pontos és költséghatékony koronavírus immunológiai diagnosztikát – derül ki a CMC Déli Klinika közleményéből.
Mindez jelentős előre lépést jelent, hiszen lényegesen pontosabb a jelenleg forgalomban lévő eszközöknél és megalapozza a lehető leghatékonyabb hazai gyártású vakcina kifejlesztését is – jelentette be Prof. Kásler Miklós Miniszter és Dr. Müller Cecília Országos Tisztifőorvos.
A klinika közleménye szerint az új koronavírus fertőzés elleni védekezés, a hatásos oltóanyag fejlesztés, valamint a betegség eredményes kezelése kapcsán is alapvető fontosságú, hogy megismerhetőek legyenek a vírusfertőzésen átesett magyar betegek immunológiai sajátosságai, pontosan (számszerűen) mérni lehessen a szervezetükben a fertőzés hatására kialakult ellenanyagok mennyiségét és dinamikáját.
Mindezek mellett az új hazai fejlesztésű diagnosztikai eszköz két szempontból is óriási lehetőséget jelent: lehetővé teszi a pontos ellenanyag szint meghatározásokat és így meghatározható, hogy
milyen immunológiai választ kell elérni az oltóanyag beadását követően annak érdekében, hogy biztosak lehessünk az oltás hatásosságában
mivel a hazai vírustörzsek felhasználásával fejlesztették, így alkalmazásával megcélozható a magyar emberek számára leghatékonyabb oltóanyag kifejlesztése, gyártása.
A CMC Déli Klinikán elvégzett, minőségbiztosított vizsgálatokat a WHO nemzetközi protokollja alapján egy személyre szabott rizikófelméréssel is kiegészítik annak érdekében, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a hazai páciensek egyéni rizikófaktorai, kórelőzményei és a vírus fertőzéssel kapcsolatban kialakuló védelmük (ellenanyag termelésük) kapcsán.
A klinika vállalatok számára is kidolgozott egy speciális programot, amelynek keretein belül egy Komplex Pandémiás Intézkedési Tervvel segítik a stabil működést. Kimagasló ár-érték arányú megoldásokat javasolnak a munkahelyi fertőzésveszély minimalizálására és a potenciális járványgócok kialakulásának csökkentésére.
„A program az újraindulás, illetve a megváltozott munkafolyamatok, munkakörülmények kapcsán nemcsak a Munkavédelmi Törvény által előírt kockázatértékeléshez tud szakszerű segítséget biztosítani, hanem a munkavállalói rizikófaktorok felmérésével segít a szükséges szűrővizsgálatok illetve későbbiekben a vakcina program költséghatékony lebonyolításában is” – mondta Dr. Balázs Anna, a CMC Déli Klinika vezérigazgatója.
(Borítókép: EMMI sajtótájékoztató a hazai vakcina gyártásról. Balról jobbra: Dr. Balázs Anna, CMC Déli Klinika vezérigazgató, Dr. Müller Cecília Országos Tisztifőorvos, Prof. Dr. Kásler Miklós EMMI Miniszter, Dr. Kis Zoltán NNK virológus, Dr. Bogos Krisztina, Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Orvosi igazgató)