A magyar frissdiplomások vállalkozási hajlandósága nemzetközi összehasonlításban alacsony. A legfrissebb adatok szerint a hazai felsőoktatásban tanuló fiatalok közel 90 százaléka alkalmazottként képzeli el a jövőjét a diplomaszerzést követően, a vállalkozói kedv pedig folyamatosan csökken, jelenleg 6 százalék alatti.
A vállalkozási hajlandóság növelésének érdekében szükség van a hazai felsőoktatási intézmények jelentősebb szerepvállalására, a szektorban szereplők gondolkodásmódjának alapvető megváltoztatására, inspirációra, valamint az üzleti szféra és az oktatási intézmények szakmai együttműködésére.
A felsőoktatásban tanulók vállalkozásindítással kapcsolatos elképzeléseit vizsgáló nemzetközi kutatás igazolja, hogy az egyetemi vállalkozói légkör ösztönzően hat a hallgatók vállalkozási hajlandóságára. A módszereket illetően azonban a felsőoktatási szektor kihívással áll szemben, hiszen a nemzetközi trendek mára egyértelműen azt mutatják, hogy a praktikus tudásátadás mellett szükség van a szereplők gondolkodásmódjának alapvető megváltoztatására, inspirációra és működő, kétoldalú szakmai kapcsolatok kialakítására a felsőoktatási intézmények és az üzleti szféra között. Ennek fontos lépése, hogy a BGE és a BVK mostantól együttműködik a tudásmegosztás, az inspiráció és a szemléletformálás területén a vállalkozói hajlandóság fokozása érdekében.
„Magyarország hatodik legnagyobb hallgatói létszámú egyetemeként a gyakorlatorientált képzés mellett nagy hangsúlyt helyezünk az inspirációra és a szemléletformálásra, amelyek jelentős mértékben képesek fokozni a fiatalok vállalkozási hajlandóságát. Meggyőződésem, hogy az együttműködés aláírásával létrejövő szakmai programok révén hozzájárulunk ahhoz, hogy a frissdiplomások minél nagyobb számban munkahelyteremtőként jelenjenek meg a hazai munkaerőpiacon” – emelte ki Heidrich Balázs, a BGE rektora.
„Budapest erőssége regionális szinten az innováció. A BVK, az ország egyetlen Európai Uniós minősített üzleti innovációs centruma, a főváros megbízásából immár 25 éve foglalkozik vállalkozásfejlesztéssel. Fontosnak tartjuk, hogy partnerként működjünk együtt a legszínvonalasabb felsőoktatási intézményekkel az üzleti innováció térnyerésének elősegítésében, és abban, hogy az új generáció megfelelő képzést és inspirációt kapjon a vállalkozások létrehozásához és sikeres működtetéséhez” – tette hozzá Szalai Piroska, a BVK kuratóriumi elnöke.
Fotók: BVK