Fizetnek is, meg nem is

Hírek
Időről időre felröppenek a Magyarországnak járó uniós pénzek állítólagos befagyasztásáról szóló hírek. “Levegőben lóg az összes uniós támogatásunk felfüggesztése.” “Leállhatnak az uniós kifizetések!” “Felfüggesztették az uniós pénzek átutalását!” “A korrupció miatt egy eurót sem kapunk Brüsszelből!” “Elzárják az uniós pénzcsapokat!” - ugye, ismerősek ezek a szalagcímek?!  

Most a Financial Times értesülése alapján robbant a pénzügyi atombomba – alattunk. Új elem, hogy a lengyelek mellett a csehek is fókuszba kerültek Brüsszelben. Egészen pontosan: több tízmilliárd eurónyi uniós támogatást irányítanak át a 2021-2027-es uniós költségvetésből a közép-európai régióból a dél-európai országokhoz.

A Financial Times által megszerzett költségvetési munkaanyag lényege, hogy a mi térségünk kárára gazdálkodik majd szűkösebb forrásokkal az Európai Bizottság. Tudniillik a Mediterráneum jelentős közösségi forrásokat veszített a mi régiónk 2004-es csatlakozásával, és a tíz évvel ezelőtti világgazdasági krízis súlyos társadalmi-gazdasági hatásait még mindig nem tudta kiheverni Dél-Európa. Elég csak a nagyon magas fiatalkori munkanélküliségre, annak a szerteágazó negatív hatásaira gondolni.

A szóban forgó információ azonban még nem döntés, és kár úgy láttatni, mint politikai szankciót. Ezzel együtt az uniós forrásokra szükségünk van, és nem árt arra figyelmeztetni majd az EU döntéshozóit, hogy a felzárkózás nálunk még nem érte el a dél-európai fejlettségi átlagot, márpedig a közösségi kohéziós politika a konvergenciáról szól – úgy általában.

Egyébként az uniós pénz nem csodaszer – pont a dél-európai uniós országok példája mutatja meg, hogy önmagában ilyen forrásokra nem lehet építeni a gazdaságot. A közösségi pénzek csak átmenetileg biztosíthatnak dinamikát, lehetőleg de senki pénzére ne legyünk rászorulva.

Ráadásul az uniós pénz nem is ajándék: sokat fizetünk be a “brüsszeli közösbe”, és a nálunk kifizetett támogatásokból a multik is részesülnek, s itteni nyereségük egy részét el is viszik. Azaz a nyugat-európai országok is keresnek azon, hogy hazánk brüsszeli dotációban részesül.

Még ha komoly is a Financial Times értesülése, a költségvetési javaslatról dönteni is kell. Cseppet sem mellesleg: nem a pénzügyi atombombát kell hatástalanítani, hanem a közép-európai tagállomoknak szükséges összefogniuk. Miként – legalábbis a jelek szerint – azt már megléptek a dél-európaiak.

Borítófotó: Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az Európai Unió nem hivatalos brüsszeli csúcsértekezlete után tartott sajtótájékoztatón 2018. február 23-án. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink