Fej fej mellett haladtak az európai és az amerikai részvénypiacok az év első felében. Tavaly, a pandémia tombolása idején a tengerentúli indexek jelentős előnyre tettek szert, ezt az öreg kontinensen lévő társaik behozták az idén. Az MSCI indexcsalád európai részvényeket követő legtágabb mutatója 2021-ben 15 százalékkal emelkedett euróban számolva, a hasonló amerikai index 13 százalékkal nőtt dollárban (lásd grafikonunkat). A zöldhasú erősödése az euróval szemben nem jött jól azoknak a tengerentúli befektetőknek, akik földrészünkön invesztáltak, az MSCI Europe dollárban számolva 12 százalékkal nőtt.
A szektorokat tekintve Európában a gazdasági ciklusokra érzékeny ágazatok vitték a prímet, így a bankszektor, az ipar és az energiaágazat.
Áprilistól kezdve, amikor fokozatosan elkezdték feloldani a korlátozásokat az öreg kontinensen és Amerikában egyaránt, a pandémia alatt szárnyaló technológiai iparág iránt csökkent a befektetői érdeklődés. A Bloomberg adatai szerint földrészünkön a fogyasztási cikkeket előállító cégek, a techszektor, az energiaipar, az ipar, a pénzügyi ágazat és az alapanyaggyártók részvényei egyaránt 15 százalék körüli mértékben drágultak. Egyedül a szolgáltató szektor teljesített negatívan. Az ágazatra jellemző, hogy a vállalatai osztalékot fizetnek, az invesztorok azonban tartanak attól, hogy a gazdasági növekedés és a nagyon alacsony tavalyi bázisadatok miatt erősödő infláció elolvasztja ennek értékét. Jellemző volt az első fél évre a „régi gazdaság” áremelkedése. A Banco de Sabadell, a Banco BPM, a Société Générale, a Porsche vagy az üveggyártó Saint-Gobain az idén több mint 40 százalékkal drágult.
Az európai tőzsdék idei ralija ellenére – ha a teljes járványidőszakot vesszük figyelembe – a Wall Street továbbra is verhetetlennek bizonyult.
Az MSCI US index tavaly márciusi mélypontja óta 95 százalékkal nőtt, míg az európai MSCI mutató 62 százalékkal emelkedett. A tendencia várhatóan folytatódik. Az Egyesült Államok parkettjeire annak ellenére ömlik a pénz, hogy a részvények értékelése történelmi csúcsok közelében van, továbbá az erősödő inflációra az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) előbb-utóbb kénytelen lesz monetáris szigorítással válaszolni.
További részletek a Figyelő legfrissebb számában.
(Borítókép: Getty Images)