Felújították a balácai római kori villát

Hírek
 A Veszprém megyei Balácán átadták a mintegy kétezer négyzetmétert befedő Villa Romana épületegyüttes fölé emelkedő fém tetőszerkezetet. Az átfogó felújítás több ütemben, műemlékvédelmi céllal valósult meg.

Az új, fémszerkezetű tető teljesen lefedi és védi az ország egyik legnagyobb római kori magánbirtok-központját, annak belső tereit, benne az európai hírű mozaikokkal és falfestményekkel – áll a Magyar Nemzeti Műzeum közleményében. A nagyszabású kárelhárítási és közmű-korszerűsítési projekt második ütemének részelemeivel együtt – melyek megvalósításához a pénzügyi fedezetet a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program biztosította 500 millió forint értékben. Az épületegyüttes újra teljes egészében látogathatóvá válik.

A Villa Romana Baráca felújítása. A bejárást követően aláírták a Laczkó Dezső Múzeummal az együttműködési megállapodást. 2022.01.06. Baláca-Nemesvámos (Fotó: Pesthy Márton / Veszprém Megyei Napló)

Az átfogó felújítási és korszerűsítési projekt elindítását több viharkár tette szükségessé, amely a Magyar Nemzeti Múzeum Villa Romana Baláca kiemelten védett műemléki ingatlanait érte. A károk elhárítására és a közművek korszerűsítésére indított munkálatok első ütemében megvalósult a stabil áramellátás kiépítése. Később kiderült, mindezekkel nem szavatolható a központi épület mintegy 2400 négyzetméteres faszerkezetű tetőzetének megóvása, illetve a Kr. u. 3–4. századi épület látogatói bejárhatósága; ehhez a teljes látogatói útvonal újraburkolása szükséges. A látogatók ugyanis 1984-től 2019-ig a majd 2000 éves, eredeti terrazzo burkolatokon közlekedtek, azonban ezek az újrakonzerválási munkálatok után sem voltak alkalmasak látogatók fogadására, így új terrazzo burkolat készítése vált szükségessé az eredeti burkolat fölött – a műtárgy- és műemlékvédelem szabályainak megfelelően. A beruházás során új csapadékvíz-elvezetési rendszert is kialakítottak.

A belső udvari 1600–1700 éves falfestményt védő üvegfalat úgy alakították át, hogy a látogatók továbbra is közelről meg tudják nézni az alkotást, és az ne váljon steril vitrintárggyá. Elvégezték két belső helyiség – a nagy, vagy nyári mozaikos fogadóterem és az irattár – oldalfalainak könnyű szerkezetes helyreállítását, ezek a terek biztosítják a múzeumpedagógiai foglalkozások és az épületen belüli múzeumi események helyszínét. Továbbá nulla energiaigényűvé alakították az épület szellőzését.

(Borítókép: MNM)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink