Frekventált vízközeli közterületeken, sétányokon, kikötőkben állítják fel ezeket a mentőmellényállványokat, a rajtuk található mellényeket pedig bárki ingyenesen használhatja. A cél az, hogy a mentőmellény alkalmazása általánosan elterjedjen, ugyanúgy magukhoz vegyék az emberek, amikor vízhez mennek, mint a strandpapucsot vagy a naptejet. Ha pedig nincs mellényük vagy otthon felejtették, akkor legyen a parton olyan, amit használhatnak.
A szakszolgálatot ennek az elgondolásnak a megvalósításban cégek segítik, amelyek egy-egy állvány örökbefogadásával járulnak hozzá a mentőmellényhasználat népszerűsítéséhez. Az első felállítását Balatonalmádiban – a város legnagyobb strandján, ahol több tízezren fürdenek, pihennek, nyaralnak naponta – a KÜRT Zrt. támogatta, a mellényeket pedig ingyenesen ajánlotta fel a PI-ER Technical Kft.
Az állványok egy nagy mentőmellényt mintáznak, és tizenkét különböző méretű, bevizsgált darab kap helyet rajtuk. A mellények egyedi színűek, egyedi azonosítóval ellátottak, nem kaphatók kereskedelmi forgalomban, így arra ösztönzik az embereket, hogy a helyükre tegyék vissza. Ezek sokkal biztonságosabb védelmi eszközök, mint a felfújható karúszók, úszógumik, amelyek könnyen kiszakadnak vagy lecsúsznak. A mellényeket hamar megszokják a kisgyerekek is, észre sem veszik játék közben, hogy rajtuk van. Azt azonban hangsúlyozni kell, hogy mentőmellényt hordó gyermeket sem szabad egyedül hagyni a vízben vagy a vízparton!
Borítókép: Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata