Folyamatos az amerikai gazdaság talpra állása a járvány ellenére – jelentette ki szerdán nyilvánosságra hozott bézs könyvében az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékrendszer (Fed) vezetése.
Az úgynevezett Fed Bézs Könyv a jegybak rendszeres kiadványa, amely lényegében „hangulatjelentés” a 12 regionális Fed-körzet gazdasági állapotáról. Adatai a helyi gazdasági szereplőktől származó információkra épülnek.
A gazdasági aktivitás továbbra is valamennyi körzetben növekszik, a növekedés mértéke a legtöbb körzetben mérsékelt
– olvasható a dokumentumban, amely hozzáteszi azt is, hogy a gazdasági tevékenység és a növekedési ráta szektoronként jelentősen különbözik.
A lakáspiacon folyamatosan nő a kereslet, a jelzáloghitelezés emelkedik, a koronavírus-járvány miatti visszaesés jobbára a kereskedelmi ingatlanok piacát sújtotta. Hasonlóképpen növekszik a fogyasztás, bár a Fed szerint az étteremtulajdonosokat aggodalommal tölti el a hidegebbé váló időjárás, mert eddig az utcán elhelyezett asztalokkal jó részt pótolni tudták a járvány miatti bevételkiesést.
A Fed-körzetek általában optimistán vagy pozitívan tekintenek a jövő elé, bár tisztában vannak a jókora bizonytalanság mértékével is
– állapította meg a Bézs Könyv.
Az amerikai politikai életben e megállapítások ellenére is többen adtak hangot aggodalmuknak a gazdasági talpra állás esetleges lassulása miatt. Az új típusú koronavírus járványa ugyanis ismét erősödik. A republikánus és demokrata párti törvényhozóknak ráadásul még mindig nem sikerült megállapodniuk az újabb gazdaságélénkítő csomagról, amely egyebek között újabb egyszeri segélyt adna a járvány miatt munka nélkül maradt amerikaiaknak.
Az amerikai kongresszus eddig már mintegy 3000 milliárd dollár értékben fogadott el gazdaságélénkítő csomagtervet, ám a munkanélküli segély kiegészítésére megszavazott törvény és a kilakoltatásokat tiltó rendelkezés érvénye már lejárt.
(Borítókép: A New York-i konténerkikötő a Staten Island negyedben 2020. október 20-án. Az amerikai kereskedelmi minisztérium szerint az Egyesült Államok külkereskedelmi hiánya augusztusban 67,1 milliárd dollárra nőtt, amely 2006 augusztusa óta a legnagyobb deficit. (MTI/EPA/Justin Lane)