Az idei francia bortermelés 1945 óta legalacsonyabb lehet — idézte a francia mezőgazdasági minisztérium adatait a BFMTV hírtelevízió. A minisztérium úgy véli, legjobb esetben is csak 35,6 millió hektoliter bor készül idén az országban, ami kevesebb lenne a világháború óta legrosszabb, 2017. évinél is.
Az okok közé sorolta a minisztérium a tavaszi fagykárokat és a sok nyári csapadék miatt különösen párás időt, ami számos szőlőbetegség kiváltója. Szakértők szerint elsősorban a korai érésű fajták, így a merlot és a chardonnay károsodtak, a legnagyobb terméskiesés Burgundiában, a Rajna vidékén és a Loire folyó menti területeken lehet.
A francia mezőgazdasági minisztérium előrejelzése szerint a bortermelés 24-30 százalékkal lehet kisebb a tavalyinál.
Julien Denormandie francia mezőgazdasági miniszter „az évszázad eddigi legnagyobb mezőgazdasági katasztrófájának” minősítette a az idei bortermelési előrejelzést.
(Borítókép: Éjszakai táj a borszőlő ültetvényeken, Chassagne Montrachet közelében. A késő esti fagyok ellen Cote-d Or és Burgundia borászai fáklyákat gyújtottak a Chardonnay fehérbor parcelláin. Ez a művelet 200-500 gyertyát igényel hektáronként és bár nagyon látványos, de nagyon drága a bortermelők számára. (Arnaud Finistre, Europress/AFP)