A virágkocsik előtt vonuló tánccsoportok, amelyek a hatvanas évektől kezdődően jelenítik meg mind az öt földrész tánckultúráját a Virágkarneválon, mindig is nagy népszerűségnek örvendtek. Néhány éve azonban, ebben is van újdonság, mert a táncosok nemcsak a virágkarneváli menetben és nemcsak augusztus 20-án ropják, de már három nappal a főattrakció előtt felbukkannak a belváros legkülönbözőbb pontjain. Talán nem véletlen, hogy a latin zene a helyi tánccsoportoknál is nagyon kedvelt: a Miklósi Ivett és Emődi Zoltán vezette Dance Universe például, autentikus szambával is jelentkezik.

Debreceni Egyetem, Campus (Fotó: Dombi Margit)
A Magyar Sajtófotó Kiállítás alkotásait évtizedek óta minden évben láthatja a Virákarnevál közönsége, a Sakk Karneválból is a 15. zajlik idén, a nagytemplom környékét augusztus 20. este elvarázsoló lézershow azonban, viszonylag új elemnek számít. Ugyancsak újdonság a Botanica Expo virág-, és kertészeti kiállítás és vásár, amit a szervezők virágkarneváli hét legzöldebb programjaként jellemeznek. De pár csak éve szervezik meg a Galiba Gyermekfesztivál is, ami az ország egyetlen állandó vidámparkjában, a Lúdas Matyi Vidámparkban várja ugyancsak augusztus 17-től az odalátogató családokat.
Az évről évre színesebb és gazdagabb debreceni programkínálatból messze kiemelkedik a Bor és Jazznapok, amire az ország másik szegletéből is elzarándokolnak a rendezvény turisták. Ez a program nem része közvetlenül a város emblematikus rendezvényének, de felvezetőjének tekinthető, hiszen augusztus elején zajlik. A nagyerdő évszázados fái alatt nagyon otthon van ez kis fesztivál, ahol is a nagyérdemű, miközben élvezettel kortyolgatja a jobbnál jobb borokat, kedvére válogathat a Békás Tó melletti színpadok free jazztól a dixilandig terjedő kínálatából.
Augusztus 20-hoz közeledve – egészen pontosan egy héttel Szent István ünnepe előtt – azonban már előz a sör: az említett nagyerdei rendezvényteret a „folyékony kenyér” hívei veszik birtokba, és egészen az ünnep végéig vissza sem adják. Az idei Sörfesztivál – Beer by Lake – sem okoz csalódást, sem a nagymárkák kedvelőinek, sem pedig, azoknak, akik szívesebben kóstolgatják a kézműves söröket. A kínálat bőségességét jól jellemzi, hogy 53 sörfőzde, illetve, vendéglátó és forgalmazó standjáról válogathatnak a sörbarátok.
Tóth Balázs gerilla sörfőző, hobbiból főz: a német ivósörök közül a Müncheni Helles, bajor búzasör, düsseldorfi Alt Beer és van egy Balti Porter a kedvencei, ezek nyomán készült saját receptet megvalósító sörei pedig, Wagner-operák címeit viselik nevükben. A Reingold, Rajna kincse, Walküre, Siegfried és a Götterdämmerung – utóbbi Rajna parti malátából készül – leginkább budapesti kiskocsmákban kapható. A sörök elnevezése egyébként nem véletlen: Tóth Balázs ugyanis, polgári foglalkozására nézve zenész, vadászkürtön játszik.
Gyenge Zsolt Fóti Kézműves Sörfőzdéjének kínálatát Sass László hozta ki a Debreceni Sörfesztiválra, amit egyébként, idén harmadik alkalommal rendeznek meg a virágkarnevál részeként. Ezen a standon hétféle sör kapható: a szűrt és szűretlen pilseni mellett hoplager, New-England ipát, kétféle áfonyát, búzát és meggysört.
Fekete Péter – akinek a szlogenje szerint nincs párja – tucatnyi sörrel van jelen, közte az enyhén komlózott világos „Szőkével”, ami egy ír pale ale, van belga stílusú mézsöre, aminek lelke a méz és pilseni maláta, a Rossmedve pedig, tölgyfahordós érlelésű, vaníliával fűszerezett, meggyel együtt érlelt desszert sör. Ezek 2013 óta készülnek, nem kis részt a sörfőző mester saját örömére. A piacra 2018-ban lépett ki. Azóta a pár sörös kínálat rendesen bővült, de mint mondja, még 70-80 recept van a fejében, amiket „szép idővel, lassan bevezet a piacra, hogy mindenki kóstolhassa.”
Pető Csaba családi vállalkozásban a saját márkát, vagyis, a Kíró sört, és a Hedon sörfőzdét is képviselik. A Kíró sörök a Kőröshegyi völgyhíd alatt található 300 lelkes kis faluban, Pusztaszemesen, a Balaton déli partjától tíz kilométerre készülnek. 2019 óta főznek, vagyis, azóta, amióta fiúk elvégezte a sörfőzőmesteri iskolát és növekvő forgalom mellett leginkább rendezvényeken értékesítenek. Az idei év azonban megszakította a felfelé ívelő tendenciát. Az infláció hatásait ugyanis, nem igazán jól tudják kezelni. A debreceni a legnagyobb rendezvény, ilyen messzire még nem jöttek el. A cívis városba üzleti partnerük a sördobozolást végző Puskás László csalta el őket.

Kiro sörök (Fotó: Dombi Margit)
A Békás-tavat körülölelő park szívében található a szabadtéri színpad, ami leginkább a nyári színház előadásai alkalmával vonz tekintélyes számú közönséget. A teátrumhoz vezető sétány pedig, a park azon bejáratához vezet, ahonnan a Debreceni Egyetem tekintélyt parancsoló épülettömbjére nyílik kilátás. Az Egyetemhez vezető gyöngykavicsos út egy impozáns parkon halad át, aminek két szélét az évszázadok nagyjainak szobrai szegélyezik, középen pedig, ott van a szökőkút, ami hosszú szünet után újra működik. Az idei év egy kis meglepetést is tartogat az erre sétálók számára, mert a Gróf Tisza István és Klebelsberg Kunó szobra közötti téren virágszigeteteket alakítottak ki a Botanikus Kert kertészei. A virágkarneváli alkotások sorába illeszkedő szigetek a sivatag, a szavannák és az esőerdők növényzetét jelenítik meg, utalva ezzel az egyetem sokszínűségére. Itt jegyzendő meg, hogy a Debreceni Egyetem sok mindenben „leg”: itt van a legtöbb külföldi hallgató Közép-Kelet-Európában, és egyetemi szakból, egyetemi hallgatóból, sőt, a DEAC-nak köszönhetően eligazolt sortolóból is itt van a legtöbb.
A söröket, gyermekprogramokat és előtáncokat követően azonban, mégis csak a fő látványosság a virágkocsik felvonulása, amit kora reggeltől délig csodálhat meg az már említett öt földrészről érkező tánccsoportok felvezetésével a nagyérdemű. Ebben az évben más meglepetések mellett lesz interaktív virágkocsi is, amibe nem csak be lehet menni egy rövid „erdei sétára” de a Teva kreatívja és Molnár Kata által megalkotott citrusos – fás parfümillatot is élvezheti, aki bemerészkedik.
Borítókép: Debreceni Egyetem sziklakertje (Fotó: A szerző felvétele)