Európát elárasztja a kínai méz

Hírek vg.hu
Eddig felemás eredményeket hozott az idei év, a repce területe csökkent, de az akác virágzása tovább tartott a szokásosnál – hangzott el a zalai méhészek hétvégi rendezvényén. A méhészszervezetek szerint a legnagyobb problémát továbbra is az okozza, hogy kínai méz nagy mennyiségben érkezik be az európai piacra.

A legnagyobb problémát az Európát dömpingszerűen elárasztó kínai méz jelenti, amelynek nyomott ára miatt nagyon nehezen eladható a jó minőségű magyar méz – írja a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület hétvégi rendezvényéről a Zaol.hu. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke, és Mészáros János, a kaposvári Zselici Méhész Egyesület elnöke beszédükben kiemelték, hogy a kínai termék valójában nem is tekinthető méznek, hiszen azt a rizs szárából állítják elő a Távol-Keleten. Bross Péter ezért az Agrárminisztériummal közösen, illetve néhány további országgal karöltve úgynevezett antidömping-eljárást kezdeményezett a kínai mézzel szemben az Európai Unióban.

Az idei év eddig felemás eredményt hozott – mondta a lapnak Somogyi Gyula, a Nagykanizsa és Környéke Méhész Egyesület elnöke. Az egyesület 235 tagja közel húszezer méhcsaládot kezel, ezzel a legnagyobb méhészszakmai szervezet Zalában. Tagjai közt hobbi- és professzionális méhészek egyaránt előfordulnak, míg a gondozott méhcsaládok száma öttől négyszázig terjed.

Az elnök elmondta, hogy a repce vetésterülete egyre csökken, idén ráadásul a repcevirágzás idején kéthetes hideg periódus következett be, ami egyáltalán nem kedvezett a méhészeknek. Az akác virágzása Zalában ugyan ezt ellensúlyozta azzal, hogy szintén a hideg miatt a szokásos két és fél hét kitolódott egy hónapra, de az eredmény így is csak elfogadható.

okkal nagyobb nehézséget okoz a méhészeknek, hogy a méz jelenleg csak roppant nyomott áron adható el, emiatt a méhészkedés nem rentábilis.

Ha a méhészek tönkremennek, az egy másik problémát idéz elő, nem lesznek méhek, s ezáltal nem lesz, ami beporozza a növényeinket. A boltok polcain található élelmiszerek 70 százaléka méhes beporzással keletkezik.

A teljes cikk itt olvasható.

Fotó: Németh András Péter / Szabad Föld

Ezek is érdekelhetnek

További híreink