Az év hatodik hónapjában a kiskereskedelmi üzletek forgalma 5,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, amely a naptárhatástól megtisztítva 6,0 százalékkal nőtt. Az első fél évben a forgalom 4,0 százalékkal emelkedett, a naptárhatástól megtisztított mutató 3,9 százalékos növekedést jelez a múlt év azonos időszakához viszonyítva – jelentette első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint szerint nagyon jók az esélyek arra, hogy a fogyasztással együtt a kiskereskedelmi forgalom is növekvő tendenciát mutasson az év hátralévő részében, a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése 2018-ban is folytatódik majd.
Felülmúlta a piaci várakozásokat a júniusi első becslés – közölte az ING Bank. A növekedés üteme további gyorsulást jelentett a májusihoz képest, és az adatok mintha elkezdték volna tükrözni az erős bérdinamikát és az emelkedő fogyasztói bizalmat.
A Takarékbank szerint a kiskereskedelmi forgalom júniusi gyorsulása várható volt a bérek áprilisi jelentős megugrását és májusban is erőteljes növekedését követően. A második negyedévben mind éves, mind negyedéves alapon gyorsult a kiskereskedelmi forgalom, így erőteljesebben járulhatott hozzá a GDP negyedéves növekedéséhez.
A jövőben még a forint erősödése is szerepet kaphat, miután az elmúlt hetekben bekövetkezett forinterősödés az importból származó termékek beszerzési árára kedvező hatással van – közölte a K&H Bank . Így az online és csomagküldő boltok forgalma is emelkedhet a következő időszakban, és mint Németh Dávid hozzátette, nemcsak a magyar, hanem a külföldi netes boltok forgalmát is növelheti az erősebb forint.
Szlovének az élen
Mind az euróövezetben, mind az unió egészében felgyorsult júniusban a kiskereskedelmi forgalom növekedésének üteme – mutatják az Eurostat adatai. Az unió statisztikai hivatala szerint az előző hónaphoz viszonyítva, szezonálisan kiigazítva, 0,4 százalékkal, az eurózónában pedig 0,5 százalékkal bővült a kiskereskedelem volumene júniusban, szemben a májusi 0,3 százalékos, illetve 0,4 százalékos növekedéssel.Tavaly júniushoz viszonyítva mindkét övezetben 3,1 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom. Havi összevetésben a legnagyobb, 5,8 százalékos növekedést Horvátországból jelentették júniusban, majd Portugália (+2,4 százalék) és Szlovénia (+1,7 százalék) következik. A legerőteljesebben, 1,7 százalékkal Litvániában esett vissza a forgalom, míg Lettországban 0,8 százalékos, Bulgáriában pedig 0,5 százalékos csökkenést regisztráltak. Tavaly júniushoz képest 10,2 százalékkal Szlovénia vezeti a növekedési listát, megelőzve Horvátországot (+8,2 százalék) és Szlovákiát (+8,1 százalék).
Borítókép: MTI Fotó: Szigetváry Zsolt