„Ha valaki talpon akar maradni, és ki akar nyitni, akkor kénytelen azt a sokszor elrugaszkodott bért kifizetni, ami a munkaerőpiacon kialakult. De ez jelentősen változott, konszolidálódott helyzet 2022-höz képest” – mondta a Világgazdaságnak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke, akit az idei balatoni munkaerőpiaci helyzetről kérdeztünk. az elmúlt két évben a munkaerőhiány és a jelentős áremelkedés egyszerre sújtotta a nyári időszakban az ország első számú turisztikai célpontjának számító magyar tengert. Tavaly például a 20-30 százalékot is elérte a drágulás mértéke. Ám ez már múlt.
Jelentősen enyhült a munkaerőhiány, a vendégmunkásoknak is köszönhetően
Kovács László szerint a Covid vége felé 2022-ben volt a legnagyobb a munkaerőhiány a magyar tengernél, amikor a lezárások hatására nagyon sokan otthagyták a szakmát, és átmentek más ágazatokba, például az építőiparba. Most azonban fordult a kocka, és az építőipar gyengélkedik, így az ott dolgozók vissza tudnak menni a vendéglátás és szállodaipar területére. Kovács László szerint ez túl jelentős könnyítés a tulajdonosoknak, hogy megkönnyítették idehaza a harmadik országbeli vendégmunkások alkalmazását, ami a turizmus számára is mentőövet jelent.
Tudok olyan szállodáról, ahol 50 szingapúri és indiai alkalmazott dolgozik – árulta az MVI elnöke, hozzátette, hogy nem drágábbak, mint a magyarok, ráadásul akarnak és jó minőségben dolgoznak. Ezzel együtt elismerte, hogy bonyolultabb velük szerződést kötni, mint a magyarokkal, de léteznek közvetítő cégek, így a nagyobb vállalatoknál ez nagyon jól működik. Hangsúlyozta, a munkaerőpiacon nincs olyan probléma, mint két évvel ezelőtt, de az tény, hogy bizonyos területeken, ahol szakértelem is kell, mint a szakács- vagy cukrászfronton, ott nem megoldás a külföldi munkavállaló. Arra a kérdésre, hogy találkozunk-e Fülöp-szigeteki vendégmunkásokkal a Balatonon idén nyáron, azt mondta, hogy biztosan, nem feltétlenül mint dolgozóval, hanem lehet, hogy mint vendéggel.
Maximum 8-10 százalékos áremelkedés lehet idén
Kovács László a várható drágulással kapcsolatban azt mondta, hogy azok a tényezők, amelyek hajtották felfelé az árakat az elmúlt két évben, egyre kevésbé vannak jelen. Az alapanyagköltségek és az energiaárak is mérséklődtek, a harmadik, ami szintén fontos tényező, a munkaerőköltség, illetve a bérigény, az viszont nem állt meg.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: Shutterstock