Építőipar: van lehetőség a digitalizációban

Hírek
A közelmúlt történései egyértelműen azt igazolják, hogy azok az építőipari cégek kerülhetnek ki megerősödve az ágazatot sújtó recesszióból, amelyek határozott és gyors lépéseket tesznek az innovatív megoldások és a fejlett technológiák alkalmazásának bevezetésére.

A gazdaság számos más területéhez hasonlóan a hazai építőipar is megszenvedte a világjárványt, az ellátási láncok szakadozása miatt kialakult problémákat, az energiaárak emelkedését, az alapanyagköltségek megugrását, a magas inflációt, a szakképzett munkaerő hiányát. A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint 2023 szeptemberében a termelés volumene 6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A mostani környezetben minden eddiginél nagyobb kihívást jelent egy építési projekt nyereségességének biztosítása. A kedvezőtlen változások feltárták a hagyományos üzleti gyakorlatok gyengeségeit, alkalmazkodásra kényszerítették a piaci szereplőket, ugyanakkor új lehetőségeket is kínálnak számukra. A PlanRadar szakmai útmutatója idézi a Global Data kutatóközpont előrejelzését, amely szerint az építési projektmenedzsment hosszabb távú kilátásai kedvezőek, a következő három évben, világszinten 2 százalékos növekedés várható, azonban rövid távon továbbra is erőteljesek a kihívások. De van megoldás.

A digitalizációban rejlő lehetőségek

A digitális technológia az elmúlt 20 évben gyakorlatilag minden iparágat megváltoztatott, jelentősen növelve a termelékenységet, a hatékonyságot. Az építőipar lemaradása azonban tetemes, még a projektmenedzsment területén is, ahol ugyan rendelkezésre állnak az új technológiák, ennek ellenére a vállalatok 42,5 százaléka nem használ semmilyen szoftvert, ragaszkodik, a hagyományos, papíralapú megoldásokhoz. A PlanRadar szakmai útmutatója szerint azonban érik a változás, egyre többen ismerik fel és használják ki a digitalizációban rejlő lehetőségeket. Ezek az eszközök javítják a tervezési döntéseket, ösztönzik az együttműködést, erősitik a kommunikációt, időben feltárják az ellentmondásokat és a téves feltételezéseket, automatikusan azonosítják a költségtúllépéseket vagy a tervekben szereplő hibás kalkulációkat.

A digitális projektmenedzsment egyre inkább normává válik, ezért a jövő menedzsereinek munkamódszerei és a sikerhez szükséges készségei is megváltoznak. A digitális eszközök fontos előnye, hogy egységes, könnyen kezelhető, áttekinthető platformot biztosítanak a kommunikációhoz és a feladatkezeléshez a projekt összes tagja számára. Így a hibák valós időben azonosíthatóak, ellenőrizhető módon, gyorsan elháríthatóak, ami lehetővé teszi a feladatok határidőn és költségvetésen belüli elvégzését

– mondja Simon Szilárd, a PlanRadar magyarországi csapatának képviselője.

A digitalizáció egyre inkább nélkülözhetetlenné válik a projektekhez kapcsolódó adminisztrációban, a különböző folyamatok megfelelő dokumentálásában. A piacon elérhető szoftverek segítségével a menedzserek ma már megbízható, egyértelmű és a jogszabályoknak megfelelő jelentéseket készíthetnek másodpercek alatt, amivel naponta több munkaórát takaríthatnak meg. Az egyértelmű és jól áttekinthető dokumentáció ráadásul megkönnyíti a konfliktusok gyors rendezését, megakadályozhat egy hosszadalmas és költséges jogvitát a felek között.

Fotó: Délmagyarország Török János

Ezek is érdekelhetnek

További híreink