Fajon tagja az Európai Parlament belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottságának, amely október 19-én megszavazta a közös uniós menekültügyi rendszert szabályozó dublini szabályozás reformtervezetét. A tervezet a menekültügyi kérelmek központosítását szeretné megvalósítani, és gyakorlatilag egy állandó, felülről nyitott kvótát jelentene. Ne is várjunk tehát kegyelmet Fajontól.
Az Európai Szocialisták és Demokraták frakciótagjának az M1 csatornának adott nyilatkozatában elhangzott minden, amit eddig már hallhattunk a bevándorlással kapcsolatban. Egy igazi kérlelhetetlen szocialista ragaszkodik az szocialista igazsághoz, még akkor is, ha az élet annak ellenkezőjét igazolja.
1. A szolidaritás nagyon fontos.
Az értelmező kéziszótár szerint a brüsszeli bürokraták ezt mindig úgy értik, hogy egyet kell érteni velük. Orbán például szocialista olvasatban nem szolidáris, mert nem hagyta, hogy egész Európára rászakadjanak az ellenőrizetlen tömegek, nem azt csinálta, amit Brüsszelből mondtak neki.
2. Az unió nettó haszonélvezői ( a képviselő szerint Magyarország és Szlovénia) meg kell, hogy hálálják a kitüntetett helyzetüket, szóval mindenben úgy kell táncolniuk, ahogy Brüsszel fütyül.
Kezdem azt hinni, hogy ez az egész EU-projekt csak nekünk, kelet-közép-európaiaknak jó. Sajnálom szegény németeket, hogy nem elég gyorsan áramlik vissza hozzájuk annak a többszöröse, amit befizetnek a közös költségvetésbe.
3. Közös európai megoldás kell.
Ez megint csak némi magyarázatra szorul. Értsd: ha Brüsszelben kitalálnak valamit, amit ők megoldásnak neveznek, azt minden nemzeti kormánynak legyen kötelező végrehajtani, még akkor is, ha katasztrófához vezet. Látni kell, hogy itt nem a megoldáson van a hangsúly, hanem a közösön. Nehogy már fenekedjenek Európa kormányai holmi nacionalista indíttatástól vezérelve.
4. A migrációt nem lehet megállítani.
Vagyis egy szocialista nem szeretné megállítani, mert potenciális szavazókat lát, a leendő szegény elnyomott kisebbségben. De mihez kezdenek majd, ha a bevándorlók kerülnek többségbe? Európai őslakos keresztényeket azért már mégsem illik védenie egy szocialistának.
5. A kvóta jó terv volt, csak a rosszindulatú bevándorlásellenesek szabotálták.
Itt Fajon megemlíti Magyarországot is, amivel azt sugallja, hol kell keresni a hibát a korábban javasalt kvótarendszer bukásában. Igaz, más országok egyszerűen csak nem tudták teljesíteni, amit vállaltak. Erről a képviselő is említést tesz, amikor úgy érvel, hogy ha minden ország végrehajtotta volna a rá vonatkozó kötelezettségeket, akkor most lenne egy működőképes áthelyezési rendszer az Európai Unióban. Itt meg kell jegyezni, hogy az ember orra sem azért nőtt ki, hogy tartsa a szemüveget. Bátorkodom felhívni a figyelmet arra, hogy a jól működő kvótarendszer lett volna az előfeltétele annak, hogy minden ország végrehajtsa… Vagy nem kellett volna egy kivitelezhetetlen ötletet erőltetni.
6. Nincs kapcsolat a migráció és a terrorizmus között. Aki erről beszél, az nacionalista és populista.
Tanja Fajon az Európai Parlament terrorizmussal foglalkozó bizottságának póttagjaként is tevékenykedik, tehát kétségtelenül igaza van… Vagyis reméljük, hogy jó kezekben van ez téma, és Fajon nem csak valamilyen kontraszelekciós mechanizmuson keresztül került oda. Attól például nehéz elvonatkoztatni, hogy Soros Görgy Nyílt Társadalom Alapítványának megbízható szövetségesekről készített listán az ő neve is rajta van. Azt viszont nem értem, hogy miért csak eddig megy a képviselő az európai polgárok biztonságérzetének védelmében. Én akkor lennék igazán nyugodt, ha végre a szocialisták és a liberálisok kimondanák, hogy az olyan terrorcselekményeknek, mint a vallási indíttatásból elkövetett robbantás, gázolás, késelés – amelyek mostanság az "Allahu akbar!" felkiáltás után következnek -, semmi közük a terrorizmushoz…
Borítófotó: Tanja Fajon