Az utóbbi időben úgy tűnik, nem telhet el egyetlen nap sem anélkül, hogy az amerikai milliárdos Elon Musk ne kerüljön a címlapokra. Az X (korábban Twitter), a Tesla és a SpaceX főnöke még mindig a világ egyik leggazdagabb embere, és platformját is egyebek mellett arra használja, hogy nézeteit széles körben ismertté tegye.
A világ leggazdagabb embereként számontartott Elon Musk nettó vagyonát körülbelül 215 milliárd dollárra becsülték március 1-jén.
Ez a vagyon pedig egyre csak gyarapodik, hiszen Musk minden trendi gazdasági területen megpróbálja megvetni a lábát, amiből például a mesterséges intelligencia (MI) sem maradhatott ki. Egyrészt a Neuralink nevű cégénél emberi agyba ültetett csipekkel kísérleteznek, az X-et pedig Elon Musk MI-szuperapplikációvá akarja alakítani, ám követőit kissé megzavarta, mikor kijelentette: a mesterséges intelligencia az emberiség végét jelentheti.
A Tesla-vezér Elon Musk eközben február végén beperelte az OpenAI-t és annak vezérigazgatóját, Sam Altmant is, mivel a részben általa alapított cég megtagadta eredeti célkitűzését, hogy nonprofit szervezetként működjön, és ahelyett, hogy mindenki számára elérhető nyílt forráskódú programokat írna, inkább a Microsoft zsoldjába állt.
Honnan indult a milliárdos Elon Musk életútja?
A rendkívül ötletgazdag 52 éves üzletember a dél-afrikai Pretoriában született, ahol már korán megmutatkozott vállalkozó szelleme. Gyermekkorában a bátyjával házról házra járva, házilag készített húsvéti csokoládétojásokat árulva egészítette ki a zsebpénzét, amikor persze még maga sem sejthette, hogy a felnőtt Elon Musk a világ leggazdagabb embere lesz egy szép napon. A Tesla-vezér már 12 évesen kifejlesztette első számítógépes játékát is.
Mindazonáltal később, pretoriai éveire visszatekintve, nehéznek nevezte ezt a korszakot, többek között szülei válása, az iskolai zaklatások és az Asperger-szindrómája miatt, amely enyhe autisztikus zavarokkal jár, és ezért szociálisan elszigetelte. Úgyhogy a majdani SpaceX-tulajdonos Elon Musk a lehető leghamarabb lelépett otthonról. Kanadába, majd az Egyesült Államokba költözött, ahol közgazdaságtant és fizikát tanult a Pennsylvania Egyetemen, amely amúgy egy igen neves műintézmény, hiszen a legendás Borostyán-liga egyik legjobb oktatási műhelye.
Első felesége, Justine Musk írónő, akivel az egyetemen ismerkedett meg, és akivel 2000-ben házasodott össze, a Marie Claire című lapban megjelent 2010-es cikkében megírta, hogy:
Elon Musk már az első milliói megszerzése előtt sem az az ember volt, aki válaszként fogadja el a nemet.
„A versenyszenvedélyt és az uralomvágyat, amelyek annyira sikeressé tették Elon Muskot mint vállalkozót, nem tette le az ajtóban, amikor hazaért„ – fűzte hozzá. Elon már az esküvőjükön, tánc közben megjegyezte, hogy „ebben a kapcsolatban én vagyok az alfa” – emlékezett vissza Justine másfél évtizeddel ezelőtt.
Hogyan jutott Elon Musk a PayPaltól az X-ig?
A Pennsylvania Egyetem után ugyan felvették a Stanford fizika szakára is, ám Elon Musk hamarosan megunta a tanulást, és az 1990-es évek dotcom-boomja idején jó érzékkel két technológiai startupot is alapított a Szilícium-völgyben. Ezek egyike volt az a fintech cég, amelyből végül a ma már jól ismert PayPal lett, és amelyet 2002-ben a társaival 1,5 milliárd dollárért adtak el az eBaynek.
A teljes cikk itt olvasható.
Fotó: EPA