Frank Ocean? Először azt se tudtam róla, hogy egy amcsi énekes, vagy egy angol lótenyésztő. De azért az mégis érdekes, hogy egy híres egyetemen csak az ő munkásságáról szól egy teljes kurzus. Ilyenkor kezd el gyanakodni az ember, hiszen van már némi előítélete az amerikai egyetemekkel kapcsolatban. “Csak köze lesz ennek valami harcos, balos témához” – gondoltam. És tényleg. “A két hallgató által indítványozott képzés a zenész művészetébe enged mélyebb betekintést, annak minden aspektusával, a filozófiai, poétikai, politikai és történelmi kontextust is ízekre szedve – arról nem beszélve, hogyan közelíti meg Frank Ocean a manapság sok mindent beterítő, már-már »mérgező férfiközpontúságot, illetve a genderkérdéseket« ” – szól a hír.
De az ember hite még ekkor sem veszik el, azt gondolja, mégis csak lehet, hogy ez a fazon egy zenei zseni, mert kortárs zenészként máris tanítják az egyetemen egy teljes kurzuson át.
Hát ízlések és pofonok, de szerintem ez ugyanaz az R&B nyekergés, mint az összes többi. Számomra ez az a stílus, amit pont annyira élvezek, mint egy szúnyog zizegését a fülem körül, miközben álomba szeretnék szenderülni. Ha ezt kéne hallgatnom, azonnal elfogadnám a Ford Fairlane által felajánlott Smith & Wessont, hogy visszafordíthatatlan kárt tegyek magamban vele. Tudom, tudom, ízlés dolga. Meg a szövege biztos nagyon jó.
A hír, amit olvastam legalábbis ezt sugallja. Találtam is egy “remek” elemzést arról, Ocean hogyan dolgozza fel a gender/meleg/queer témákat szövegeiben. Ebben olyan "utánozhatatlan" sorokat jár körül alaposan a cikk szerzője, mint a következő:
“Úgy hiszem, a házasság nem
Férfi és nő, hanem szerelem és szerelem között lehet
És elhiszem, ha azt mondod, elvesztetted a hited
De hinned kell valamiben”.
És micsoda részleteket rejt még a gendertéma Paulo Coelhojának “életműve”, amivel megismerkedhetnek majd a tudni vágyó fiatalok a híres Berkeley-n. Például, hogy Ocean nem meglepő módon maga is meleg, vagy biszex, legalábbis mindent elkövet azért, hogy kétértelmű megnyilatkozásaival ezt sejtesse magáról. A melegek kirekesztése ellen pedig olyan erőbedobással küzd, hogy egy melegjogokért harcoló csoport még egy ezzel kapcsolatos díjra is jelölte.
Aztán gondolom azt is elmesélik majd az egyetem egyik nagyelőadójában, hogyan került összetűzésbe a hatóságokkal marihuána birtoklása miatt. Mert ő tojik a rendszerre, micsoda fenegyerek!
További kihagyhatatlan sarokpontja a veretes életműnek, hogy egyszer egy parkolóban összetűzésbe keveredett egy másik R&B előadóval, Chris Brownnal. Biztos azon kaptak hajba, hogy melyikük képes erősebb indulatokat kiváltani az igényes zene kedvelőiből. Chris Brown egyébként leginkább arról híres, hogy jópár éve bántalmazott egy énekesnőt, aki tényleg híres (Rihana). Ocean művészetére komoly hatással volt ez a kis incidens, ahol kapott egy maflást, és megfenyegették azzal, hogy lelövik, de leginkább az ihlette meg, hogy Brown egyik haverja leköcsögözte ("faggot"). Mindez olyannyira megérintette, hogy még egy dalszöveget is írt erről. Ott a helye az egyetemi törzsanyagban.
Ha a kurzusnak köszönhetően a fentebb említett két diáknál több rajongója is lesz Oceannek, akkor majd ők is rendelhetnek a neten olyan pólót, amiben az előadó egyszer koncertezett. A híres ruhadarabon egy szöveg található, ami dióhéjban azt az üzenetet hordozza: ha Ocean szerint te egy rasszista homo- és transzfób vagy, akkor kuss a neved.
Nemrég írtunk róla, hogy a Harvardon leszedték egy rakás egykori dékán portréját a falról, mert mind fehérek vagy férfiak voltak. A Berkley úgy látszik látványosan előzi balról vetélytársát. Ők már a literes zacskósnyálat is külön kurzuson oktatják, csak mert a melegbüszkeség zászlajának színeiben pompázik.