A szakemberek 59 százalékának nem éri el a rendeletben ajánlott minimumot a rezsióradíja – derül ki a Mapei Kft. felméréséből.
4165 forintban határozta meg idén az ajánlott minimális építőipari rezsióradíjat a június 17-én hatályban lépett ITM rendelet.
A felmérés során megkérdezett 300 építőipari szakember átlagos nettó rezsióradíja jelenleg 4106 forint, ami a rendeletben ajánlott minimum alatt marad. Mindössze a válaszadók 38 százalékának éri el vagy haladja meg a rezsióradíja a rendeletben szereplő összeget.
Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője szerint a rendeletben szereplő minimális rezsióradíj mértéke reális. Ennél alacsonyabb díjon nehéz a mai elvárásoknak megfelelő színvonalon, fenntartható módon építőipari szolgáltatást nyújtani.
A szakember véleménye szerint a minimumnak valóban a minimumnak kellene lennie, megfelelő szolgáltatási színvonal és szakmai felelősségvállalás mellett.
Nincs lényeges eltérés a rezsióradíj átlagos mértékében földrajzilag. Szinte hajszálra ugyanannyi Budapesten, mint a megyeszékhelyeken, városokban és falvakban.
A megkérdezett szakemberek mindössze 1 százaléka elégedett maximálisan a saját rezsióradíjával. 65 százalék elégedett, 23 százalék elégedetlen, 11 százalék pedig nagyon kevésnek érzi.
A megkérdezett szakemberek szerint 5000 forintnak kellene lennie a minimális építőipari nettó rezsióradíjnak.
A válaszadó szakemberek 69 százaléka nem is hallott a rezsióradíj emeléséről. Véleményük szerint a rezsióradíj ajánlott minimuma jelenleg 3593 forint, amivel jócskán alábecsülik a valóságot.
A felmérés eredményei szerint a koronavírus nem volt hatással a rezsióradíjakra. A válaszadók többségének (81 százalék) nem változott a rezsióradíja a járvány hatására. 10 százalék válaszolta azt, hogy csökkent, 9 százaléknak pedig kicsit nőtt a rezsióradíja.
A válaszadók 31,5 százaléka idén emelte a rezsióradíját, 46 százalékuk tavaly, tavalyelőtt 15 százalék, ennél régebben pedig 6 százalék emelt.
(Borítókép: Épül az új uszoda Sopronban. 2020.06.18. Sopron Az épülő soproni fedett uszoda első két fő tartóját készültek felemelni a pillérekre. Ezek hidalják át a medencéket és a lelátókat. A helyszínre már korábban megérkezett az 500 tonnás autódaru, amely a negyvenkét méter hosszú, három méter magas, ragasztott faszerkezetű elemeket a helyükre emeli. – Hatalmas a felület, százharminc négyzetméter, ezt maximum 6 m/s szélerősségnél szabad mozgatni, jelenleg 11 m/s-ot mérünk, a műveletet ezért péntek reggelre halasztjuk – mondta Khaut András, az uszoda kivitelezését végző FÉSZ Zrt. igazgatóságának elnöke. (Magasi Dávid, Kisalföld)