Ellenzéki reakciók Orbán Viktor évértékelőjére: egyesek ígéretcunamit, mások öngyilkos rohamot indítottak

Hírek
Orbán Viktor évértékelő beszéde és az ellenzék arra adott reakciói jól mutatják, hogy senki nem számít kormányváltásra. Nyugodt és mérsékelt helyzetértékelés a kétségbeesett nagyotmondással szemben. Van olyan párt is, amelyet saját elnöke szántszándékkal csinálna ki a választások után.

A miniszterelnök évértékelő beszéde után sorra jöttek ki az ellenzéki pártok közleményei, amelyek egytől egyig abban a hangnemben íródtak, ami arról árulkodott: egyáltalán nem számítanak Orbán leváltására, csak minél nagyobbat akarnak mondani, hogy biztos helyük legyen a parlamentben.

Az ellenzék felkészül: szélsőséges parlamenti lét

Ezt a jelenséget a politológiai szakirodalom dióhéjban a következőképpen magyarázza: egy pártot minél kevésbé fenyegeti a kormányra jutás veszélye, annál inkább fog szélsőséges üzeneteket, nagyotmondó ígéreteket megfogalmazni. Ennek az az oka, hogy nem tartanak attól, hogy a választók számon kérik rajtuk ígéreteiket, (hiszen ellenzékben kormányprogramot senki sem tud végrehajtani), viszont biztosra akarnak menni a parlamentbe való bejutást illetően. Ahhoz pedig ki kell tűnniük a többi mikropárt közül a szélsőséges kommunikációval. A miniszterelnök évértékelőjére adott reakciók jól tükrözték ezt – a mindent a perlamentbe való bejutásra feltevő – paranoiás állapotot.

Sorra jöttek is ki a közlemények hangzatos címekkel, benne irreális követelésekkel és nevetséges ígéretekkel. Néha az az érzése az embernek, hogy ennyi erővel akár a végtelenszer-végtelennel való ígérgetés is beleférne az ellenzéktől.

Íme egy példa ezzel kapcsolatban: az LMP közleményében azt írta, radikális béremelésre van szükség, annak ellenére, hogy a bérek évek óta növekednek. Ebből is látszik, hogy az LMP nem kormányzásra készül, inkább csak nem szeretne lemaradni az ellenzéki ígéretversenyben. Mindeközben a valójában kormányzó Fidesz-KDNP-szövetség tényleges és tartós béremelkedést ért el, a realitások talaján maradva. Az egyfolytában populizmussal vádolt kormány olyan eredményeket tud felmutatni, hogy se betarthatatlan ígéretekre, se választási költségvetésre sincs szüksége a kampányban.

A Jobbik épp magát csinálja ki?

A Jobbik viszont nagyot bakizott a nagyotmondási versenyben, olyan üzenetet fogalmazott meg ugyanis, amelyet akkor is számon lehet kérni a párton, ha veszít: a Jobbik szerint az Orbán-kormány valódi eredményéről április 8-án egy ország fog véleményt mondani, mint fogalmaznak, "az lesz az igaz évértékelés". Igazán örvendetes, hogy a Jobbik régebbi szólamaival szemben, ezek szerint hisz a demokráciában. Viszont ez azt is jelenti, hogy amennyiben április 8-án a magyarok ismét megválasztják a Fidesz-KDNP-szövetséget, Vona Gábor pártja elfogadja, hogy Orbán Viktor vasárnapi évértékelője helyes megállapításokat tartalmazott. Előre szólunk, ha ez így lesz, utólag számon kérjük rajtuk.

De miért hozza magát a Jobbik készakarva ilyen helyzetbe? Nem kizárt, hogy azért, amire már Vona Gábor is felfigyelhetett a Figyelő legutóbbi számában megjelent elemzés szerint. Ez alapján Vona felismerte: ha most nem nyernek (ráadásul rossz eredményt produkálva), az rövid távon a Jobbik végét jelentheti, ezért a pártelnök saját brandet építve már arra készül, hogy régi pártján kívül politizáljon. Tehát lehetséges, hogy pont ő maga veri át a Jobbik kommunikációs stábján ilyen önsorsrontásra alkalmas üzeneteket.

Borítófotó: Vona Gábor, a Jobbik elnöke, miniszterelnök-jelöltje beszédet mond pártja évadnyitó rendezvényén Budapesten 2018. január 27-én. (MTI Fotó: Kovács Attila)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink