Az RWE, a legnagyobb német energiaszolgáltató arra figyelmeztetett, hogy bár jogosak a szankciók Oroszország ellen, de az EU, különösen Németország erősen függ az orosz olajtól és földgáztól.
Pontosan értem, hogy a szankciókat a lehetséges maximumig kell fokozni. Ugyanakkor kénytelenek vagyunk belátni, hogy nagyon erős az energiafüggőségünk Oroszországtól
– nyilatkozta Markus Krebber, az RWE vezérigazgatója. Hozzátette, hogy “az energiaimport azonnali leállítása elképzelhetetlen következményekkel járna a háztartások számára, az ipari fogyasztók, a kis- és középvállalkozások szintén súlyos károkat szenvednének el”.
Németország gázfelhasználásának több mint a fele származik orosz importból. Olaf Scholz kancellár az elmúlt hetekben ugyan tett lépéseket az energiaimport diverzifikálása felé, de ezek csak hosszabb távon hozhatnak eredményeket. Ilyen lépés volt például az, hogy cseppfolyós gáz importjáról állapodtak meg Katarral. Ez azonban csak 2025-2026 táján indulhat be. Egyrészt Katar kapacitásai le vannak kötve, s csak pár év múlva állhatnak üzembe a most elindított beruházások. A másik oldalon probléma az is, hogy Németország nem rendelkezik LNG terminálokkal, ezeket ki kell építeni.
Jelenleg folyamatosan érkezik a németekhez az orosz gáz, viszont Moszkva már megfenyegette Európát, hogy válaszlépésekkel reagál az ellene hozott szankciókra,
s ezek a gázszállításokra is kiterjedhetnek. A RWE közölte azt is, hogy támogatja a német kormányt abban, hogy csökkentsék az orosz energiától való függőséget, s szükség esetén 3,5 gigawattórányi széntüzelésű erőművi kapacitást tudnak üzembe állítani.
Németországban jelenleg három atomerőmű üzemel, ezek közül egy az RWE tulajdona. A tervek szerint mindhármat az idei év végén leállítják, s a német kancellár kizárta annak lehetőségét, hogy ettől visszatáncolnának.
(Borítókép: Shutterstock)