Az Intrum Justitia, Európa vezető követeléskezelő vállalatcsoportja évente elkészíti Európai Fogyasztói Fizetési Jelentését. Az idei kutatásban 24 országból 24 401 európai – köztük 1006 magyar – állampolgár vett részt.
A friss felmérés szerint a magyarok több mint fele havonta megtakarít egy bizonyos összeget. A rendszeresen spóroló magyarok aránya nyolc százalékkal emelkedett egy év alatt, így alig marad el az 57 százalékos európai átlagtól.
A fiatalabb generációk körében többen vannak, akik minden hónapban spórolnak. Míg a 18-34 évesek között 10-ből hat magyar rendszeresen megtakarít, addig az ötven évnél idősebbek körében 10-ből négy megkérdezett tesz félre havonta.
„Nem elsősorban a félretett összeg nagysága a fontos, hanem az, hogy rendszeresen legyen megtakarításunk. Az elv, a szemlélet és a hozzáállás az igazán lényeges. Kedvező, hogy az elmúlt évek adataihoz képest egyre többen állítják, minden hónapban figyelnek arra, hogy legyen tartalékuk” – emelte ki Kis Annamária, az Intrum Justitia üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója.
A megkérdezettek döntő többsége, több mint 60 százaléka az előre nem látható kiadások miatt tesz félre. Európai összehasonlításban a magyarok körében a legmagasabb a lakáscélból megtakarítók aránya – a kutatásban szereplő országok átlaga 16 százalék, Magyarországon azonban minden negyedik rendszeresen spóroló erre a célra is félretesz. Ezzel szemben utazásra félrerakni nem olyan népszerű hazánkban, mint Európában.