Eközben Magyarországon is zöldül a startup közösség: március 6-ig ismét lehet jelentkezni a Start it @K&H inkubátorba, ahol a féléves mentorálást elnyerő csapatok kiválasztásánál az innovatív ötletek mellett a fenntarthatósági megoldások is fókuszba kerülnek, összhangban a K&H stratégiai prioritásaival.
Az elmúlt esztendő tehát rekordév volt a nemzetközi startup világban: a KPMG globális elemzése szerint 671 milliárd dollár befektetést kaptak a vállalkozások, ami csaknem duplája a 2020-ban szerzett 346,7 milliárd dollárnak.
Ebben komoly szerepe van a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok egyre erőteljesebb térnyerésének, ami a tavalyi évet jellemezte – részben a novemberi glasgow-i klímacsúcs hatására. Emellett a fogyasztók részéről is fokozódik a nyomás a cégek felé, hogy a fenntarthatóság irányába lépjenek, és a befektetők döntéseiben is egyre nagyobb szerepet kapnak ezek a szempontok. Vizsgálják ugyanis, hogy milyen eredményeket ért el a befektetési célpont cég az ágazatához képest az ESG (Environmental, Social, Governance), azaz a környezeti, társadalmi és felelős vállalatirányítási szempontok alapján, illetve a finanszírozóknál előnyt élveznek azok a vállalkozások, amelyek nettó zéró kibocsátású technológiákat fejlesztenek.
Nálunk is keresik a befektetők, a cégek a zöld innovátorokat.
Magyarországon is évről évre erősödik a startup befektetői piac: egyre több a szereplő, és az angyalbefektetésektől az exit felvásárlásig a kockázati tőke minden szintje jelen van már. A teljes startup szektor növekedése mellett Magyarországon is jól látható trend a fenntarthatósági szemlélet erősödése, ezen belül is az energiahatékony, környezetkímélő innovációk különös figyelmet és ösztönzést kapnak. A fogyasztók és az üzleti ügyfelek igényei, a kifejezetten erre fókuszáló adókedvezmények mellett sok alapítót saját küldetéstudata is arra késztet, hogy a profit mellett a környezeti és társadalmi értékek megőrzését is szem előtt tartsa.
Megújulók fókuszban
„A fenntartható startupok támogatása nem pusztán egy piaci igény. A K&H esetében ugyanis nemcsak a startupok fejlesztésében nyilvánul meg az, hogy megóvjuk környezeti és társadalmi értékeinket, hanem fontos stratégiai kérdés is. Ezt jól mutatja, hogy tavaly a hazai bankszektorban az elsők között értük el a karbonsemlegességet, de emellett a munkatársak és az ügyfelek körében is kiemelt figyelmet fordítunk a fenntarthatósági elvek alkalmazásának ösztönzésére – akár oktatással, akár finanszírozási tevékenységünkkel. A megújuló energiatermelés finanszírozásában pedig már most a piacvezető pénzintézetek között vagyunk” – ismertette Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője, miként illeszkedik a bank stratégiai gondolkodásába a fenntartható jövőt segítő startupok fejlesztése.
A Start it @K&H, Magyarország legnagyobb nagyvállalati inkubátorprogramja ezért olyan csapatok jelentkezését is várja – iparági megkötés nélkül –, akik piacképes, nemzetközileg is sikerre vihető és üzletileg megvalósítható ötlettel rendelkeznek, valamint a társadalmi és környezeti értékeink megóvására adnak innovatív megoldást. „Öt éve működő inkubátorprogramunk komoly súllyal bír a hazai startup közösségben, ugyanis eddig több mint 20 iparág 90 csapata kapott lehetőséget, hogy akár több szintet is ugorjon a fejlődésben. Két helyszínen, Budapesten és Győrben várjuk az új startupokat, hogy az inspiráló közösség, a szakmai mentorok, számos digitális szolgáltatáscsomag, a hazai és nemzetközi üzleti kapcsolati háló és a tapasztalt alumni csapatok segítségével fejlesszük és építsük a vállalkozásaikat – és ezáltal a bolygónk jövőjét is” – tette hozzá Németh Balázs.
Milyen startupokra van igény?
A szektorfüggetlenül jellemző fenntarthatósági szemlélet mellett bizonyos területek, különösen a fintech, healthtech, a digitális oktatási megoldások és agtech startupok egyre nagyobb szeletét képviselik a startup piaci tortának. Magyarországon például a gazdaságok digitalizálásában, a folyamatok automatizálásában, az adatok megfelelő mérésében és kiértékelésében hatalmas potenciál van. Emellett a globális trendekkel összhangban itthon is egyre inkább háttérbe szorulnak a hardveres megoldások, és előtérbe kerülnek a mesterséges intelligenciát alkalmazó innovációk.