Egyre szélesebb a V4 együttműködés

Hírek
Nem igaz az az állítás, miszerint a Visegrádi Négyek (V4) együttműködése csupán egy dacszövetség lenne, melyet kizárólag a migráció elleni fellépés tart egyben. A régió országainak számtalan kérdésben közösek az érdekei, most éppen a 2020-ban kezdődő, hét évre szóló uniós költségvetés ügyében szükséges a közös fellépés.  

Brüsszel föderatív törekvéseinek erősítésében érdekelt hazai politikusok és véleményformálók számtalan alkalommal beszéltek arról, hogy szerintük a V4 együttműködés csupán egy időszakos dolog, melyet kizárólag a migráció elleni közös fellépés tart életben. Ujhelyi István szocialista EP-képviselő például tavaly júliusban azt vizionálta, hogy Orbán Viktor „hamar egyedül, de legalábbis meggyengülve állhat majd a V4-ek színpadán”.

Ezekről a jóslatokról rövid időn belül kiderült, hogy nincs sok közük a valósághoz, a V4 országok ugyanis sosem látott egységet képesek felmutatni, az együttműködésüket pedig folyamatosan bővítik. Sőt, amint arról korábban is írtunk: újabbnál újabb szövetségeseket nyer az együttműködés, legutóbb Ausztria, hamarosan pedig Olaszország biztosíthatja támogatásáról V4-eket több kérdésben.

Jól mutatja, hogy milyen komoly erőt képviselnek már a V4 államok, hogy az Európai Tanács ülései előtt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke rendszeresen külön egyeztetéseket tart velük, minden fontos kérdésben döntő súlya van a magyar, lengyel, cseh és szlovák véleménynek. A V4-ek ráadásul már az EU-n kívül is önállóan jelennek meg, így például tavaly júliusban Benjámin Netanjahu első izraeli miniszterelnökként részt vett a V4 országok csúcstalálkozóján.

Az elkövetkezendő hetetekben az uniós költségvetés lesz a V4-ek és szövetségeseik számára a legfontosabb téma, hiszen májusban teszi közzé az Európai Bizottság a 2020-ban kezdődő és hét évre szóló költségvetési keret tervezetét. Arról pedig, hogy milyen célokra kinek mennyi pénzt juttassanak, a következő időszakban komoly viták és tárgyalások indulnak meg az egyes tagállamok között. Ennek során elengedtethetetlen, hogy a kelet-közép-európai régió közösen képviselje érdekeit. Ezt a célt szolgálta az a múlt pénteki V4+4 budapesti csúcstalálkozó is, ahol nyolc régiós ország képviselői Günther Oettinger uniós biztossal tárgyaltak a 2020 után kezdődő költségvetési ciklusról. A találkozón egyértelművé vált, hogy ezeknek az országoknak azonosak a prioritásai és a fő kérdésekben közösen fognak nyomást gyakorolni a nyugat-európai országokra a kohéziós politika és a költségvetési források terén.

Borítófotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Ezek is érdekelhetnek

További híreink