Veszprémben a szavazatok több mint 80 százalékával lett képviselő Kovács Áron, Sopronban a szavazatok 69 százalékát kapta Filep Márk, Miskolcon pedig több mint 60 százalékot kapott Nagy Ákos, a kormánypártok jelöltje.
Átalakultak az erőviszonyok
Jelentősen átalakultak 2010-ben a erőviszonyok Magyarországon, a balliberális pártok visszaszorultak a vidéki településeken, vannak olyan körzetek, ahol nagyjából 10-20 százalékos támogatottsági tartományban helyezkedik el a népszerűségük – mondta Deák Dániel politológus, a Figyelő munkatársa a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Úgy folytatta: 2010-ben már a Jobbik is megjelent a választásokon, így az ellenzéki térfél megosztottsága nőtt a vidéki szavazótábor egészében. Ebből adódik, hogy egyik ellenzéki pártnak sincs akkora támogatottsága, ami megközelítené a Fidesz–KDNP népszerűségét.
A balliberális pártok visszaszorultak a fővárosba, sőt, a józsefvárosi időközi választás eredménye megmutatta, hogy már a fővárosban sem képesek teljes összefogással legyőzni a kormánypárti jelöltet – mondta Deák.
A Jobbik ott gyengül, ahol eddig erős volt
A Jobbiknak korábban erős bázisa volt vidéken, a most megalakult Mi Hazánk Mozgalom egy szélsőjobboldali kihívója lett a pártnak, ahová sok jobbikos politikus átment a vidéki alapszervezetekből – közölte Deák Dániel.
Hozzátette: ennek eredményeképpen a Jobbik most ott gyengül, ahol eddig erős volt.
A mostani időközi választásokon az látszik, hiába fogtak össze az ellenzéki pártok a Jobbiktól kezdve a Demokratikus Koalícióig, a jobbikos szavazók azt mondták, nem adják le voksukat egy balliberális párt által támogatott jelöltre – mondta a politológus.
A Mi Hazánk Mozgalom kikezdte a Jobbik vidéki táborát
A Jobbik folyamatosan gyengül vidéken, hiszen Toroczkai Lászlóék úgy hívták át az alapszervezeteket a Jobbikból a Mi Hazánk Mozgalomba, hogy az főként a vidéki Magyarországot érintette – mondta.
A Jobbik eddig egyáltalán nem volt erős a fővárosban, amit a mostani országgyűlési választás eredménye is megmutatott, vidéken voltak bástyáik, azonban a Toroczkai-féle mozgalom megerősödése egyértelműen kikezdte a Jobbik vidéki hátországát – vélekedett a Figyelő főmunkatársa.
A Századvég Alapítvány legfrissebb kutatása szerint a Jobbik-szavazók negyede szívesen adná le szavazatát a Mi Hazánk Mozgalomra – közölte.
A kormánypártok vidéken is népszerűbbek
A korábbi szocialista fellegvárakkal kapcsolatban Deák Dániel elmondta: mára egyedül Szeged maradt meg egy ilyen városnak, a többi nagyobb vidéki megyeszékhelyről, illetve településről szinte teljesen eltűntek a balliberális pártok, a kormánypártok pedig teljes mértékben uralni tudják a vidéki választókörzeteket.
Egyik ellenzéki párt sem tud labdába rúgni a vidéki körzetekben, mert nem tudtak válaszokat adni a vidéket érintő kihívásokra. A kampányban a bevándorlás, illetve Európa jövője volt a legfontosabb téma, de ezenkívül számos olyan kérdés van, ami a vidéken élőket érdekli – tette hozzá.
Borítófotó: illusztráció (MTI Fotó: Ujvári Sándor)