Egy olasz hajó visszavitte a migránsokat Líbiába

Hírek
Egy olasz kereskedelmi hajó felvett a fedélzetére 108 bevándorlót, de nem Európába hozta őket, hanem vissza Líbiába. Az olasz baloldal és az ENSZ szerint, ha mindez az olasz hatóságok parancsára történt, akkor szembe megy a nemzetközi joggal, mert a menedékkérőket biztonságos helyre kellett volna vinni – számolt be róla M1 Híradója.

A Sea Watch nevű civil szervezet egy Twitter-üzenetben hívta fel követői figyelmét a hírre, amely szerint egy olasz kereskedelmi hajó a líbiai partokra tette ki azokat a migránsokat, akiket korábban fedélzetére vett. Évek óta ez az első ilyen eset – írták, hozzátéve, hogy a mentés szerintük így egyértelműen törvényt sért.

Az Asso 28 nevű hajó egy, a líbiai partoknál lévő olajfúró-toronyhoz szállít rendszeresen utánpótlást. A kereskedelmi vontató legutóbbi útján több mint 100 migránst vett fedélzetére, majd a líbiai parti őrséggel egyeztetve, Tripoli partjaira szállították őket.

Az esetet vizsgálják

A civil szervezetek szerint a hajó kapitánya megszegte a nemzetközi törvényeket, mert Líbia nem biztonságos ország. A felvett migránsokat Olaszországba kellett volna szállítania. Az olasz parti őrség szerint azonban semmi törvénybe ütköző nem történt – az Asso 28 csak a líbiai hatóságok utasításait követte a mentésnél.

Az esetet az ENSZ Menekültügyi Szervezete is vizsgálja. Azt mondják, ha az Asso 28 nemzetközi vizeken vette fel a migránsokat, ahogy azt a civil szervezetek állítják, akkor Olaszország felé kellett volna vennie az irányt. Ha azonban a líbiai felségterületen hajtotta végre a mentést, amint azt a nyomkövetője mutatja, akkor semmilyen törvénybe ütközőt nem követett el.

Az olasz belügyminiszter is megszólalt

Egy ítéletet hoztak példának, amelyet egy 2009-es ügy kapcsán hozott fel az olasz bíróság. Ez volt az utolsó alkalom, amikor az olasz hatóságok azzal próbálkoztak, hogy Líbiából útnak indult migránsokat a nemzetközi vizekről az afrikai partokra vigyenek vissza. Az eset kapcsán az olasz belügyminiszter is megszólalt. Matteo Salvini Twitter-üzenetében azt írta, „a civil szervezetek tiltakoznak, az embercsempészek pedig elesnek a pénzüktől. Jól van, csináljuk így tovább.”

Az olasz belügyminiszter célja, hogy teljesen felszámolja az Olaszország felé irányuló, embercsempészek által szervezett illegális migrációt. Ennek érdekében szorosan együttműködik a líbiai kormányzattal és lezárta kikötőit minden migránsokat mentő hajó előtt. Az olasz kikötőkbe már csak az olasz parti őrség és a Frontex hajói nyernek bebocsátást.

„A Salvini-féle gyógymód működik”

Egy napokban közzétett szerkesztőségi állásfoglalás szerint „a Salvini-féle gyógymód működik.” Az „Itt többé senki nem jön át” című cikk emlékeztet arra, hogy a Földközi-tengeren való átkelésre legalkalmasabb, júliusi hónap során kevesebb, mint 2000 migráns szállt partra Olaszországban. Az olasz partok közelében pedig az elmúlt 30 napban egyetlen migránsokat szállító hajó sem bukkant fel.

Az olasz kormány migrációs politikáját a tengerentúlon is elismerik. Guiseppe Conte miniszterelnök washingtoni látogatásán az amerikai elnök arról beszélt, egyetért Olaszország illegális bevándorlókkal szembeni politikájával. „Olaszország nagyon kemény álláspontot képvisel a határvédelem ügyében, olyan álláspontot, amelyet kevés ország és szerintem neki van igaza” – mondta Donald Trump, hozzátéve, szerinte több európai országnak is követnie kellene az olasz példát.

A találkozó után az olasz miniszterelnök bejelentette, az Egyesült Államokkal együttműködve nemzetközi konferenciát szerveznek a líbiai helyzetről, mivel Líbiából indul útnak az észak-afrikai migránsok elsöprő többsége. 

Súlyos tévedésben a liberális bírálók

Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1 Ma este adásában az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy súlyos tévedésben vannak azok, akik most bírálják az eljárást.

A tengerből mentést azonosítják a menekültté nyilvánítás genfi konvenció szerinti szabályaival. Utóbbi viszont azt mondja ki, akit faji vagy vallási okból üldöznek az első biztonsági országban átmenetileg védelmet kaphat.

Amikor a Spanyolországban partra szállt migránsok Franciaországon keresztül Németországba kerültek és ott benyújtják menedékjogi kérelmüket az nem felelhet meg a genfi konvenció előírásainak – fogalmazott Bakondi György.

A belbiztonsági főtanácsadó kifejtette: Mióta megalakult a baloldali kormány Spanyolországban nagyságrendileg növekedett az illegális bevándorlás akár a kerítésen, akár a tengeren keresztül.  A jelenlegi migrációs útvonalakról elmondta, hogy Boszniában ismét tarthatatlan, a 2015-ös helyzetet idéző állapotok alakultak ki, amelyek igénylik az európai segítségnyújtást, mivel a balkáni stabilitás hosszú távon meghatározza Európa stabilitást.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink