Diákmunka szabályosan

Hírek
Hamarosan vége a tanévnek, diákok tömege áramlik a munkaerőpiacra, hogy megkeresse a fesztiválokra meg az új okostelefonra valót. Az iskolai szünet alatt nemcsak a 16. hanem már a 15. évét betöltött fiatalt is lehet foglalkoztatni, a diákmunkára vonatkozó rendelkezések betartásával.  

A kiskorú diákok foglalkoztatásához a törvényes képviselő hozzájárulása szükséges. A gyámhatóság engedélye alapján a jogszabályban meghatározott kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a 16. életévét be nem töltött személy is foglalkoztatható. A munkavégzés bármely formájához szükséges, hogy a tanuló rendelkezzen adóazonosító jellel. – foglalja össze az aktuális rendelkezéseket a kamaronline. 

A diákok munkavállalásához kötődő leggyakoribb foglalkoztatási forma az iskolaszövetkezetben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató tag munkavégzése. Ezen túl a diákok – mindenki máshoz hasonlóan – alkalmazhatók még: munkaviszonyban; munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban (pl. megbízási szerződéssel); vagy egyszerűsített foglalkoztatás keretében, háztartási alkalmazottként (pl. babysitter).

Iskolaszövetkezeten keresztül

A tanulók, hallgatók legnagyobb része iskolaszövetkezeten keresztül vállal munkát. Ebben az esetben a diák a Tbj. szabályai szerint nem minősül biztosítottnak – 25. életévének betöltéséig a tanulói, hallgatói jogviszonya szünetelésének (halasztás) időtartama alatt sem –, ezért az iskolaszövetkezet tagjaként végzett munkájával összefüggésben járulékfizetési kötelezettsége sem keletkezik, de 15% személyi jövedelmadót meg kell fizetni, ez az iskolaszövetkezetnek kell levonni, bevallani, megfizetni.  A diáknak pedig az így megszerzett jövedelmét fel kell tüntetnie majd az adóbevallásában.

Munkaszerződéssel

A foglalkoztatás másik lehetséges, de nem tipikus esete, amikor a tanuló munkaszerződés alapján munkaviszony keretében végez munkát. A diákok munkaviszonyból származó jövedelme ugyanúgy bérjövedelemnek tekintendő, amellyel szemben költség nem számolható el. A munkáltató az általános szabályok szerint köteles levonni és megfizetni a személyi jövedelemadó-előleget. Az összevont adóalap után fizetendő adó mértéke 15 százalék. A munkaviszony keretében foglalkoztatott tanuló táppénzre – is jogosultságot szerez, illetve a majdani nyugdíja számításánál is figyelembe veszik. A jövedelem után a tanuló 8,5 százalékos mértékű egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot, továbbá 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet. 

Egyéb jogviszony

A diák által végzett munka történhet munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében is. Ide tartozik, ha a tanulóval megbízási szerződést kötnek. A megbízási szerződés alapján kapott díjazás önálló tevékenységből származó jövedelemként lesz adóköteles, Ebben az esetben széles körű költségelszámolás lehetséges. A diákok a munkaviszonytól eltérően nem lesznek automatikusan biztosítottak. Ilyenkor a biztosítottá válás törvényben előírt feltétele, hogy a diák havi díjazása elérje a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér összegének 30 százalékát, illetve naptári napokra nézve annak 30-ad részét. Jelenleg a minimálbér összege: 127 500 forint, melynek 30 százaléka 38 250 forint. Ha nem egész hónapban foglalkoztatják a diákot, akkor a díjazás egy napra jutó összegének az 1 275 forintot kell elérnie ahhoz, hogy biztosított legyen. Ha a biztosítási jogviszony létrejön, a tanuló 10 százalékos mértékű nyugdíjjárulékot, valamint összesen 7 százalék egészségbiztosítási járulékot fizet.

 Egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munka

A diákmunka egyszerűsített foglalkoztatás keretében is végezhető, mezőgazdasági, továbbá turisztikai idénymunkára vagy alkalmi munkára. Alkalmi munkának minősül a munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig létesített, határozott időre szóló munkaviszony.

Korrepetálás, háztartási munka

A tanulók a szünet ideje alatt szoktak még vállalni pl. korrepetálást, gyermekfelügyeletet, kertgondozát.  Ezek a tevékenységek háztartási munkának minősülnek, a Tbj. szabályai szerint nem lesz biztosított, és az e tevékenységéért kapott jövedelme után adó- és járulékfizetés nem terheli. 

Statisztálás

A filmipari statisztaként végzett alkalmi munkából származó bevételből (maximum napi nettó 12 000 forint) nem kell jövedelmet megállapítani és bevallást benyújtani.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink