Depeche Mode: a vidám dalok nélküli boldogság

Hírek
Hollywoodban háromszáz fős nézőközönség előtt kezdte meg a 2017-es koncertturnéját a Depeche Mode (DM). Az április 26-i előadást a helyszínen annyian tekinthették meg, mint ahány ember előtt még a nyolcvanas évek elején szülővárosukban, a basildoni kultúrotthonban játszhatott a zenekar. Május 22-én sem oda kell utazni, hogy lássuk őket, hanem Budapestre, a Groupama Arénába.  

A hollywoodi “kamarakoncert” egyfajta felvezetés volt, a nagystadionos Global Spirit Tour sorozat Stockholmban indult útjára. Az őszülőfélben lévő kultcsapat idei koncertturnéjával a Spirit című, tavasszal megjelent, immár tizenötödik soralbumát mutatja be, és természetesen a világslágereikből is ízelítőt adnak.

A több mint kétórás show-val Dave Gahan, Martin L. Gore és Andrew Fletcher május 22-én érkezik Budapestre, a Groupama Arénába. Az élelmes rajongók már a videomegosztókon akár végig is nézhették a turné korábbbi állomásain készült felvételeket, tisztában lehetnek a dalok sorrendjével is. Nem kizárt, hogy a DM a ráadásdalok között, a koncert vége felé nálunk is előadja David Bowie Heroes című, 1977-ben született dalát, így tisztelegve a tavaly elhunyt előadó előtt.

Bevallásuk szerint ezt a dalt játszották el először az eredeti DM-ként. Mindenesetre különös élmény lehetett a Heroest Gore-ék prüntyögő szintijeiken akkoriban meghallgatni. Most azért bizonyosan másképp fog szólni.   

Először 1985-ben léptek fel nálunk, a Volán-pályán, majd 1988-ban a Budapest Sportcsarnokban, 1993-ban az MTK-pályán koncerteztek, majd 2001-ben, 2006-ban és 2010-ben is tiszteletüket tették Budapesten. Az utolsó magyarországi fellépésük négy éve május 21-re, szinte napra pontosan a mostani koncertjük napjára esett.

A csapat nem hiába szereti a magyar fővárost, hiszen a hazai rajongók nemzetközi szinten is különösen fanatikusnak számítanak. Magyarországon még a CD-ik is fogynak, ami a zenemegosztó internetes világban nagy szónak számít.     

Különös, hogy míg nálunk nagyon kedvelt a sötét, a kilencvenes évek közepétől már rockos elemekkel is körített zenéjük, addig szülőföldjükön, Angliában annyira nem hozza lázba az embereket. Miért is hozná, amikor mást sem látnak, mint esőt és esőt.

A magyar rajongás eleinte a stílusos fekete, “darkos” öltözködésnek szólhatott, ami nem is az ő, hanem leginkább az 1985-től állandó fotográfusuknak és videokliprendezőjüknek számító, holland Anton Corbijn hatásának volt köszönhető. Rá pedig – mint ahogy erről első játékfilmje is árulkodik – a manchesteri Joy Division alternatív banda volt nagy hatással.

“Miért nem írnak sohasem vidám dalokat?” – az ugyancsak nem túl vidám, és egyben szokatlanul politikus, néhol “forradalmi” Spirit album megjelenése után szinte ez volt az első Facebook-bejegyzés, amit kaptak egy angliai hallgatójuktól. A valóban nem a feldobottságukról árulkodó dalszövegeik nagyrészt Gore munkái, de manapság már be-besegít néhány neki néhány dal erejéig az énekes, Gahan is.

Ez azonban valóban nem javít a zenekar “boldogságfaktorán”. De nincs is rá szükség, hiszen ha valaki “kivülállóként” ellátogat egy DM-koncertre – például a jövő héten a Groupuma Arénába – megtapasztalhatja azt a földfeletti atmoszférát, amit a csapat – elsősorban Gahan – képes teremteni. És ha majd az előadás végén körbenéz az áhítattal telt közönségen, rögtön elfelejti, hogy nem hallott egyetlen vidám dalt sem.       

Ezek is érdekelhetnek

További híreink