Változik a lakásépítési kedv, az ipari fejlesztések hatása már látható

Hírek vg.hu
Csaknem negyedével kevesebb új lakást adtak át 2024 első negyedévében, mint egy évvel korábban, az építési engedélyek száma azonban ennél jóval szerényebb mértékben, 9,3 százalékkal maradt el a 2023 azonos időszakitól – olvasható a KSH pénteken közzétett Lakásépítések, építési engedélyek, 2024. I. negyedév című jelentésében. A lakások 60 százaléka értékesítési céllal épült – közölte a Világgazdaság.

Idén január és március között 2779 lakást vettek használatba, ami 23 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához képest, a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján épített lakások száma 4524 volt, 9,3 százalékkal maradt el a 2023 azonos időszakitól a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) lakásépítési statisztikája szerint.

Az egy évvel ezelőtti bázis nagyon alacsony, ehhez mérten a fővárosban 35 százalékkal kevesebb, összesen 910 lakás épült. A megyei jogú városokban 7,7, a többi városban 22, a községekben pedig 16 százalékkal kevesebb lakást adtak át, mint 2023 első negyedévében.

Budapesten továbbra is erős a területi koncentráció, ezúttal a XI. kerületben adták át az új lakások 48 százalékát. Pest régió lakásépítése 15 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.

Vidéken jóval kevesebb lakás épült

A vidéki régiók lakásépítését összességében visszaesés jellemezte. Néhány vármegyeszékhely kiemelkedő számú új lakása ugyanakkor az adott régió növekedéséhez is hozzájárult. Kecskemét adta a teljes Dél-Alföld régió lakásépítésének felét, és a székesfehérvári építkezések súlya is meghatározó volt a Közép-Dunántúl lakásépítéseinek alakulásában.

A Nyugat-Dunántúl régió lakásépítésében döntő szerepet játszó Győr-Moson-Sopron vármegyei új lakások száma alig haladta meg az egy évvel korábbinak a felét, így a régió egészében is jelentős, 39 százalékos visszaesés következett be.

A természetes személyek által épített lakások aránya 34-ről 38 százalékra nőtt, a vállalkozások által építetteké 65-ről 61 százalékra csökkent a 2023 első negyedévihez képest.

A teljes cikk itt olvasható.

Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Ezek is érdekelhetnek

További híreink