Az MSZP egykori üdvöskéje, jelenleg még mindig nem kizárt tagja az előzetes letartóztatását szeretné kiváltani azzal, hogy függetlenként elindulna az április 8-i országgyűlési választásokon. Ehhez szülővárosában, Szombathelyen már össze is gyűjtötte az 500 szükséges ajánlást. Vajon Czeglédyt valóban ki kell engedni az előzetesből?
Azért nem eszik olyan forrón a kását. Az ügyvéd Czeglédy jogban jártas emberként kétségkívül ügyes a politikai kommunikációban, hiszen egyfajta XXI. századi Táncsics Mihályként állítja be magát, akit üldöz a hatalom.
Nem fejtem itt ki most az ügyének részleteit, csupán összefoglalom: az ügyészség kilenc iskolaszövettel kapcsolatban, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével gyanúsította meg, ezért üldögél most előzetes letartóztatásban Szegeden. Tehát mindennek semmi köze nincs a politikához.
De nézzük a mostani “választási” ügymenetet.
Miután függetlenként akar elindulni a választáson, és a támogatói leadták a képviselőjelöltséghez szükséges 500 ajánlást, a helyi választási bizottság nyilvántartásba vette a jelöltet. Az ügyészség minden bizonnyal azonnal lép majd, és hivatalból kezdeményezi a képviselőjelölt mentelmi jogának felfüggesztését a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB), amely feltehetően nem fogja elutasítani az ügyészség indítványát.
Az NVB joggyakorlata ugyanis ugyanaz, mint a parlamenté, amely arról szól, hogy magánvádas (rágalmazás) esetében nem függesztik fel a képviselőjelölt mentelmi jogát. Mielőtt ezért bárki megtámadja majd az NVB-t, csak a miheztartás végett: Czeglédy 2014-ben a 155-ik volt a baloldali választási összefogás országos listáján, és mentelmi jogának felfüggesztését akkor is indítványozták. Az NVB azonban ehhez akkor akkor nem járult hozzá. Méghozzá azért nem, mert Czeglédyt nem köztörvényes, hanem magánvádas ügyben, rágalmazásért jelentették fel.
Mindezt megelőlegezve, a mentelmi jog felfüggesztést nem lesz nehéz megindokolni. Czeglédy az iskolaszövetkezeti botrányban a gyanú szerinti cselekményeket jóval a jelöltté válása előtt követte el, illetve ez az ügy semmilyen összefüggésben nincs a politikával.
Az ügyészség számára az a legfontosabb, hogy egy köztörvényes büncselekménnyel vádolt gyanúsított ne szökhessen el, vagy ne tüntessen el bizonyítékokat a saját ügyében. És lássuk be, minderre két hónap bőven elegendő idő lehetne.
Czeglédy tehát bizonyosan nem szabadul majd az előzetesből. És mielőtt bárki diktatúrát kiáltana, ez a gyakorlat a demokratikus jogállamokban megszokott, normális eljárás.