Csökken az alapkamat, olcsóbb lehet a lakáshitel is

Hírek vg.hu
Meredeken csökken a jegybanki alapkamat, az elemzők június végére a 6,5-7 százalékos irányadó ráta elérését is elképzelhetőnek tartják. Sokakat érdekel a válasz arra a kérdésre, hogy az irányadó ráta esése nyomán várható-e a lakáshitelek kamatainak a további mérséklődése is – írta a Világgazdaságnak Karácsony Tamás, a HOLD Alapkezelő portfóliókezelője.

Miután folyamatosan csökken a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata, sokan várják a lakáshitelek olcsóbbá válását is, ám a jegybanki alapkamat egy irányadó mutató, az MNB ennyit fizet a kereskedelmi bankoknak a nála rövid távra elhelyezett betéteikre. Közvetve tehát a jegybank az alapkamat módosításával befolyásolni tudja a hitelkamatokat. Ez a kapcsolat azonban nem olyan gyors és közvetlen, hogy az alapkamat csökkentésével a lakáshitelek kamatai azonnal mérséklődni kezdjenek.

Alapkamat helyett a BIRS a meghatározó

A kereskedelmi bankok által nyújtott fix kamatozású lakáshiteleket ugyanis az alapkamat helyett a BIRS, azaz a Budapest Interest Rate Swap mutatóhoz árazzák. Ez az a referenciaérték, amely megmutatja, hogy egy évnél hosszabb futamidővel a bankok egymásnak milyen kamat mellett adnának hitelt, lényegében megadja tehát azt, hogy a lakáshitelként az ügyfeleknek folyósított pénz mennyibe kerül a bankoknak.

Amikor a hitelintézetek meghatározzák azt az ügyleti kamatot, amely mellett a lakáshitelt az ügyfeleiknek folyósítják, erre a forrásköltségre (a BIRS értékre) teszik rá a saját kamatfelárukat, ami a költségeiket fedezi és tartalmazza a hasznukat is az üzleten.

A BIRS nagyon szorosan együtt mozog az állampapírhozamokkal.

Ennek oka némi egyszerűsítéssel az, hogy a bank ugyanazt a likviditást, amelyet hitelezésre fordít, állampapírba is fektethetné.

Így mondhatjuk azt is, hogy a 10 éves BIRS, a 10 éves állampapírhozamtól függ, ami pedig áttételesen befolyásolja a 10 éves fix kamatozású lakáshitelek kamatait.

A BIRS értéke nem közvetlenül az MNB által rövid időtávra meghatározott alapkamattól függ, hanem BIRS-fixingek (kamatrögzítések) alakulásától, illetve – az előbbiek alapján – az állampapírhozamokat befolyásoló tényezőktől.

Negatív kamatmarzsok

A BIRS-fixingek a közelmúltban a legmagasabb értékeket 2022 őszén érték el. Ekkor az 5 éves BIRS 12,55 százalék, a 10 éves 10,75, a 20 éves pedig 10,49 százalék volt. Az emelkedés olyan gyors volt, hogy a bankok nem is tudták lekövetni.

Az új kihelyezésű lakáshitelek átlagkamata így 9 százalék környékén tetőzött.

Előállt az a furcsa helyzet is, hogy a lakáshitelek kamata alacsonyabb volt, mint a BIRS, negatív kamatmarzzsal hiteleztek tehát a bankok.

Bár ez a helyzet viszonylag gyorsan helyreállt, ám a korábbi kamatmarzsokat még nem érték el a bankok a lakáshiteleken, sőt, szinte alig keresnek ezeken a termékeken. Ráadásul a prémiumügyfelek számára az ügynökök által elért egyedi kamatok jóval az átlagkamat alatt húzódtak, így ott szinte végig negatív tartományban volt a kamatmarzs.

A teljes cikk itt olvasható.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink