Combosodik a hazai műanyag ipar – bemutatkozott a TeraPlast

Hírek Figyelő
Erősödik a hazai műanyagfeldolgozó ipar, nemrég a Mol adott át egy új egységet, most pedig a román TeraPlast is bemutatkozott, jelezvén, hogy erősíti hazai jelenlétét. A cég egyébként nem új itthon, de tavasszal akvizíciót hajtott végre, amellyel pozíciója megerősödött a régióban.

Magyarországon is bemutatkozott a román TeraPlast Csoport, Délkelet-Európa legnagyobb polimerfeldolgozója. A hazai piacra lépést másfél évvel ezelőtt egy leányvállat alapításával kezdte, most azonban akvizíciót hajtott végre, nemrég vásárolta fel az osztrák Wolfgang Freiler Csoportot, amelynek itthon két termelőegysége is van Fertőszentmiklóson, illetve Nagykanizsán.

A bemutatkozó esemény (Fotó: TeraPlast)

A bemutatkozó eseményen szó volt arról is, hogy a cég a magyar egységes gyártósoraik korszerűsítésére és termékportfóliójuk bővítésére mellett új munkahelyek létesítésére további fejlesztéseket tervez.

A besztercei székhelyű TeraPlast egyébként itthon kevésbé ismert, de nagy múltú erdélyi cég, amely a bővüléssel az Európai Unió keleti régiójának legnagyobb műanyagfeldolgozó vállalata. Műanyagcsőrendszereket, lebomló csomagolóipari termékeket és fóliát gyárt, ugyanakkor jelentős újra hasznosító kapacitással is rendelkezik, a hulladékból alapanyagot biztosít a cső- és fóliaüzemének.

A magyarországi piacon az utóbbi évtizedben közvetlen szállítással jó néhány helyi projekthez és hazai kereskedelmi egységbe szállított közmű- és épületgépészeti termékeket (így víz-, gáz- és csatornacsöveket, aknákat, kábelvédőket, lefolyókat). Fontos közműprojektekben volt partnere hazai cégeknek, például a Békés Drénnek vagy a Mészáros & Mészáros Kft.-nek, termékeiből nagyobb léptékű ivóvíz- és csatornarendszerek is készültek idehaza.

A két új hazai egység a Freiler ausztriai, valamint a többi közép- és nyugat-európai disztribúciós részlegével együtt került a TeraPlasthoz, a két magyarországi üzem összesen 144 alkalmazottat foglalkoztat. „Az új cégstruktúrában tovább szeretnénk növelni jelenlétünket a magyar piacon, bővíteni szeretnénk gyártókapacitásunkat, termékportfóliónkat, versenyképességünket, hogy további fontos közműprojektekben vehessünk részt beszállítóként. Jelenleg a Polytech Kft. termékeinek a 90 százalékát nyugat-európai piacokon értékesíti. E termékek nagyrészt újrahasznosított műanyagokból készülnek. Mi ezt az utat szeretnénk folytatni: oly módon fejleszteni és növekedni, hogy értéket teremtsünk abból, amit mások kidobnak, amivel a környezetet szennyeznék” – hangsúlyozta a cégfúzió után Vajda László, a TeraPlast Csoport fejlesztési igazgatója.

Fotó: TeraPlast

A román cég 16,53 millió euróért vásárolta meg a Wolfgang Freiler Csoportot. Ehhez az összeghez az „earn-out” mechanizmus alapján hozzáadódhat a Freiler-cégek idei eredményétől függő további kifizetés. A Wolfgang Freiler Csoport 2023-as forgalma 25 millió euró volt, az EBITDA-ja pedig 2,3 millió euró. A felvásárolt cégek kedvező piaci pozíciókkal rendelkeznek Magyarországon, Ausztriában, Németországban és Franciaországban. A TeraPlast összesen mintegy 1100 alkalmazottnak ad munkát.

Borítókép: Illusztráció/Fotó: TeraPlast

Ezek is érdekelhetnek

További híreink