A CNN cikke szerint a Perkins Coie nevű ügyvédi iroda, mint a Clinton kampánystáb képviselője és a DNC bízta meg a Fusion GPS nevű ügynökséget, hogy állítson össze egy ilyen anyagot. A hírt először a The Washington Post közölte kedden.
A lap az ügyhöz közel álló forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a Fusion GPS a megbízás alapján alkalmazta Christopher Steele volt brit titkosügynököt, akinek a nyomozása alapján állították össze a dossziét. A Post szerint Marc Elias, az ügyvédi iroda alkalmazottja járt el Fusion GPS-nél 2016. áprilisában, amikor világossá vált, hogy nem valamelyik republikánus szenátor, hanem Trump lesz a párt hivatalos elnökjelöltje.
A CNN szerint a Trump-ellenes kutatásokat korábban a republikánus párt befolyásos személyiségei kezdeményezték a Fusion GPS-nél. A demokraták akkor szálltak be, amikor Trump esélyei megnőttek az elnökjelölti posztra. A Washington Post szerint a Fusion azt követően alkalmazta Steele-t, hogy a demokraták is beszálltak a lejárató dosszié finanszírozásába.
A hír megjelenését követően a DNC kínos magyarázkodásra kényszerült: közleményükben annyit állítottak, hogy a DNC “jelenlegi” (!) vezetésének nincs köze a Fusionnek adott megbízáshoz. A Fehér Ház reakciója szerint az, hogy Clintonék beszálltak a lejáratás finanszírozásába “az igazi orosz-botrány”.
A CNN-nek nyilatkozó források szerint Robert Mueller, az FBI volt igazgatója, aki különleges ügyészi státuszban nyomoz Trump állítólagos orosz elkötelezettségeivel kapcsolatban, a nyár folyamán találkozott a volt brit titkosszolgával.
Az amerikai törvényhozás titkosszolgálati bizottsága kezdeményezte, hogy megismerje a Fusion pénzügyi kimutatásait. A cég azonban azt kérte egy szövetségi bíróságtól, hogy ne kelljen ezeket átadnia.