Brexit, ellenzék, Sith nagyúr és a Fidesz

Hírek
A legrosszabb példának tartják a Fideszben a brit Toryk tavaszi választási kampányát, az ellenzék pedig már csak Sith nagyúrra vár. De kinél van az erő?

Magát az előrehozott választást tavasszal azért kezdeményzte Theresa May brit miniszterelnök, hogy az új kormány erős felhatalmazással kezdhesse meg a Brexit-tárgyalásokat. A Toryknak akkor még akkora volt az előnyük a közvélemény-kutatásokban, hogy erre minden esély meg is volt. A Toryk a Brexit-népszavazásba belebukó konzervatív David Cameron idején jól kormányoztak, és a magát második Margaret Thatcherként pozicionáló (valójában persze egyáltalán nem az) Mayt sem ismerték még a választók, így nagy volt a bizakodás a jobboldalon. Csak az volt a kérdés, May mekkora előnnyel nyer a késő hetvenes, és a nyolcvanas évekbeli – sikertelen – Munkáspártot idéző Jeremy Corbyn ellen.

Az ellenfél abból a szempontól érdekes, hogy a konzervatívok a kampányban valamilyen megfejthetetlen okból a Munkáspárt pályáján kezdtek el focizni, elfeledkeztek a Brexitről. Nyugdíj-, és szociális vitába keveredtek Corbynékkal, ahelyett, hogy a fő brexites üzenetüket vitték volna a seregeik élén a csatába. Meg is lett az eredménye, May ugyan nyert, de leszerepelt, egyedül nem is tudott kormányt alakítani. Hasonló politikai öngyilkosságot követett el, mint elődje, Cameron a Brexit-referendum kezdeményezésével. A Toryk tehát politikai “hullahegyeken” üldögélnek, és egy nemzeti ügyet, a kemény brit uniós kilépési álláspont képviseletét játszották el.

A Fideszben ebből levonták a következtetéseket, biztos nem fognak ekkora hibákat elkövetni: a kampány fő üzenete az lesz, hogy minden eszközzel megaladályozzák az illegális  migrációt. A fő mondanivalójuk így nézhet ki: megvédik a határkerítést, míg a baloldal lebontaná azt, elutasítják a bevándorlókvótát, míg a baloldal mindenhová telepítene migránsokat, ha lenne rá lehetősége.

Ezt bizonyítja a legújabb “Soros-terv” elleni kormányzati nemzeti konzultáció elindítása is. Az ellenzék még mindig nem érti, hogy a választópolgárok szeretik, ha elmondhatják véleményüket, ha beszélgetnek velük. A politikai innovációjuk abban merül ki, hogy az MSZP a hat évvel ezelőtti részországgyűléseket ismétli meg, az Együtt IKEA-katalógussal támad (mit szólnak ehhez az Örs vezér terén?!) a Jobbik meg egy teljesen értelmetlen, és halálra ítélt béruniós akcióba vágott.

A Fidesz a “Soros-terv” elnevezéssel nyelvpolitikai csatát is indított. A hasonló harcokban a jobboldal eddig sokszor alulmaradt, most azonban ebben nyerésre áll: egy nemzetek és határok ellen küzdő, mára leginkább már a Csillagok háborújából ismert Sith nagyúrra emlékeztető amerikai milliárdos a sötét ellenfél. Az ellenzék erre meg azt hajtogatja, nincs “Soros-terv”, nincs “ Soros-terv”, és még lézerkardjuk sincs.

A Fidesz tehát megindította az előkampányt, amellyel egyben azt sugallja, hogy bár elveszett az Európai Bíróság előtt a magyar kvótakereset, semmi sincs veszve, ragaszkodnak a bevándorlásellenes állásponthoz, erőt mutatnak és hitelessséget demonstrálnak.

Nem tágítanak programjukból – nem úgy, mint a brit konzervatívok -, és nem akarnak az elődökhöz, sem máshoz hasonlítani. Lehet, hogy ez a nyitja a Fidesz 2006 ősze óta tartó sikerének? A hazai baloldal azóta fut az események után, és már csak Sith nagyúrban van minden bizodalma. De hogy az erő még mindig a nagyúrral van-e, az már korántsem olyan biztos.

Borítókép: MTI/Európai Parlament/Philippe Buissin

Ezek is érdekelhetnek

További híreink