Az áremelkedést továbbra is a globálisan szűkös kínálat okozza, míg a kereslet továbbra is növekszik. Ázsia továbbra is felvásárolja az elérhető LNG forrásokat, ami miatt Európába az előző évi LNG mennyiség 75 százaléka érkezik.
Az alacsony LNG források, valamint az alacsony intenzitású vezetékes szállítások következtében az európai földgáztárolók feltöltése – különösen Németországban és Hollandiában – késedelmet szenvedett.
Augusztusban a magyar piacon tovább folytatódott betárolás: az egy évvel ezelőtti készletszint 1 százalékkal (53 terrawattóra) növekedett.
Az extra betárolás forrása az Ukrajna és kisebb mértékben Románia felől érkező import volt. Bár a hazai piac jellemzően olcsóbb volt, mint az osztrák, Ausztria felől mégis importáltunk, miközben Szlovákia felé kiszállítás volt a jellemző.
Az LNG terminál átadása óta erősödik a horvát és a magyar piac integrációja, amit jól mutat, hogy
a rendszeres tranzitszállítások megszűnése ellenére egyre nagyobb a kétirányú kereskedelmi áramlás a két piac között.
Magyarországon a rezsicsökkentés eredményeként az egyetemes szolgáltatást igénybe vevő fogyasztók által fizetett villamos energia és a földgáz árát jogszabályok rögzítik és tartják fixen, azaz a magyar lakosság védett a piacokon kialakult áremelkedésekkel szemben.
(Borítókép: PuzzlePix/Shutterstock)