A kényelmes többséghez a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is hozzájárult, bár a hétvégén Kelemen Hunor még úgy nyilatkozott a kormányprogramról, hogy az olyan, mintha két sör között ollózták volna össze a mezőgazdasági minisztériumban. A magyar autonomistákat akasztással megfenyegető Tudose volt miniszterelnök és a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Liviu Dragnea közötti nézeteltérés miatt végrehajtott kormányfőváltás számos minisztercserével járt. Tizenhat új tárcavezető van, köztük olyanok is, akik az elmúlt öt évben valamelyik szociáldemokrata kormánynak már tagjai voltak.
Például Rovana Plumb, aki ellen a korrupcióellenes ügyészség tavaly indított büntetőjogi eljárást. Ő vezeti az európai pénzekért felelős minisztériumot. Az üzleti szféráért felelős miniszter Radu Oprea szenátor lett, aki ellen 2016-ban emelt vádat az ügyészség pénzmosás és adócsalás vádjával, de ügye visszakerült a közvádlóhoz, minden kezdődik előlről. Négy miniszterelnök-helyettes is van az új román kormányban, egyikük, Ana Birchall a külföldi stratégiai partnerségi kapcsolatokért felel.
Nyelvhelyességi hibái miatt kétségtelenül a legszínesebb figura az új oktatási miniszter, Valentin Popa, a bukovinai Suceavai Egyetem rektora, aki szerint túl sokat foglakoznak Romániában a plagizált dolgozatokkal. Ezek szerint őt se tanították meg annak idején, hogy mindenhova ki kell tenni az idézőjelet. Idézi viszont nyelvtani hibáit egy, az interneten keringő videóösszeállítás, amelyből kiderül, hogy egy nyilvános eseményen tartott beszédében „pamblicának” nevezte „panglică” (pántlika) helyett az avatószalagot, több esetben pedig képtelen összeegyeztetni az alanyt az állítmánnyal. „Hogy kerülhet egy ilyen ember az oktatási minisztérium élére?” – kérdezik a román kommentelők.
Taraian Basescu egykori államfő, az egyik kis jobboldali párt tiszteletbeli elnöke a nyelvtani hibákat elkövető minisztert megnevezve, a parlamentben kijelentette, hogy olyan kormánya lett Romániaának, mint egy alulfejlett országnak.
Ami a terveket illeti, Viorica Dăncilă miniszterelnök szerint a cél az, hogy 2020-ra Románia az Európai Unió gazdaságai rangsorának első felében legyen, hogy a fiatalok ne hagyják el az országot, akik pedig elmentek, azok tervezzék a hazatérést.
Borítókép: EURACTIV.com