Az Európai Bizottság szerdán Brüsszelben bemutatta hidrogén-energetikai stratégiáját, amely a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célok megvalósulását segítené elő.
Frans Timmermans, a bizottság alelnöke elmondta, a testület célja, hogy
a tiszta hidrogén értékláncok kialakításával az EU világvezető szerepet kapjon a zöld technológiák piacán.
Hozzátette, hogy az új hidrogéngazdálkodási tervek hozzájárulnak a koronavírus-járvány okozta károk helyreállításnak megkönnyítéséhez is.
„Ahhoz, hogy az EU 2050-ig klímasemlegessé váljon, teljesen át kell alakítania energiarendszerét, amely jelenleg az unió üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 75 százalékát adja” – hangoztatta.
A stratégia indulásként legalább 6 gigawattos hidrogén-elektrolizátorok létrehozását tartalmazza, amelyek zöld energiaforrásokat használva állítanának elő vízből hidrogént.
A cél egymillió tonna megújuló hidrogén előállítása 2020-tól 2024-ig, majd tízmillió tonna előállítása 2025-től 2030-ig. A második szakaszban a hidrogén az uniós integrált energiarendszerek szerves részévé válna, és legalább 40 gigawattos megújuló hidrogén-elektrolizátorok alkalmazását feltételezi.
Az utolsó szakaszban 2050-ig a megújuló hidrogén-technológiákat bevezetnék a nehezen szén-dioxid-mentesíthető ágazatokban is.
A bizottság a hidrogénenergia beruházások mozgósítása érdekében, elindította a Tiszta Hidrogén Európai Szövetséget is szerdán.
Az éghajlat-semleges gazdaság előmozdításának részeként a testület ugyancsak szerdán bemutatta az energiarendszer integrációjára vonatkozó uniós stratégiát is. Ennek célja, hogy összekapcsolja a rendszer jelenleg elkülönülő elemeit, például a különböző energiahordozókat, infrastruktúrákat és fogyasztási ágazatokat.
(Borítókép: Frans Timmermans, az európai zöld megállapodásért felelős uniós biztos (b) és Kadri Simson, az energiaügyért felelős biztos sajtótájékoztatót tart Brüsszelben 2020. július 8-án. Az Európai Unió támogatja az Európai zöld megállapodás részeként a zöld (vagyis 100%-ban fenntartható módon előállított) hidrogén fokozottabb alkalmazását támogatja, hogy 2050-re el tudja érni a karbonsemlegességet. (Dursun Aydemir, Europress/Anadolu Agency via AFP)