Behozzuk a tavalyi exportot

Hírek Szajlai Csaba

Augusztusban 251 millió euróra nőtt a külkereskedelmi többlet az egy évvel ezelőtti 15 millió euróról. Az ipari termelés kilábalásával párhuzamosan már csupán 2,5 százalékkal csökkent az export, és 5,4 százalékkal az import euró értéke az egy évvel ezelőttihez képest.

A külkereskedelem érdemi javulást mutat az áprilisi mélyponthoz képest, amikor 37,1 százalékkal zuhant az export euróértéke, valamint 29,4 százalékkal az importé

– hangsúlyozta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a friss KSH számok kapcsán. A közgazdász kiemelte azt is, hogy az import visszaesésének mértéke így kissé meghaladta az exportét, amely a cserearányok javulására, illetve a belső kereslet, elsősorban a beruházások lassabb ütemű helyreállására utal. Az első nyolc hónapban az export euró értéke 9,2 százalékkal, az importé pedig 9,6 százalékkal zsugorodott, így 547 millió euróval 2504 millió euróra csökkent a külkereskedelmi mérleg többlete.

A következő hónapokban az ipar és az autógyárak felfutása miatt az export visszaesése tovább mérséklődhet, az őszi hónapokban pedig talán már növekedést is mutathat, ez azonban döntő mértékben attól függ, hogy milyen gyorsan áll talpra a külső kereslet, illetve mennyire veti vissza a járvány második hulláma. A német ipari vállalatok, és különösen az autógyártók exportkilátásai biztatóak a szeptemberi felmérések és egyes vállalatok közleményei szerint – mutatott rá Suppán, megjegyezvén:

alapforgatókönyvünk alapján azzal számolunk, hogy a jelenlegi védekezési eszközökkel és gyakorlatokkal a járvány terjedése lassítható, az egészségügy felkészültsége jóval magasabb szinten áll,

az őszi hónapokra több ígéretes gyógyszer, illetve terápiás kezelés is elérhetővé vált, a jövő év elejére pedig már az oltóanyag is elkészülhet, így a tavaszihoz hasonló lezárásokra már nem számítunk.

A hazai gazdaság újraindulása a belső kereslet feltételeit is javítja, így az import visszaesése is mérséklődik.

Összességében az idei évben 4-4,3 milliárd euróra csökkenhet a külkereskedelmi többlet a tavalyi 4,33 milliárd euróról, jövőre azonban az alacsony bázis miatt érdemben növekedhet.

Idén az áruforgalmi egyenleg többletének csökkenése mellett a szolgáltatások egyenlege is meredeken romlik, így a folyó fizetési mérleg régen látott hiányt mutathat, azonban jövőre már jelentősen javulhat – tette hozzá a szakértő.

(Borítókép: Denis Belitsky, PuzzlePix/Shutterstock)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink