A napokban jelent meg Michael Wolff új könyve, Tűz és düh (Firy and Fury) címmel. A többi között az USA Today-ben publikáló újságíró a Fehér Ház bennfentes ügyeiről írt könyvet. A könyv szerint Steve Bannon, Trump korábbi főstratégája árulással vádolta meg Trump fiát, mert az 2016. júniusában, az elnökválasztás előtt orosz csoportokkal tárgyalt.
A könyvből nagy botrány lett. Trump heves Twitter üzenetekben ekézte Bannont. A kirúgott stratégia vasárnap finomított: közölte, hogy az “áruló” kifejezéssel Paul Manafortra, Trump kampánymenedzserére célzott, aki szintén jelen volt az oroszokkal folytatott megbeszélésen. Trump orosz kapcsolatait a Szenátus, a Képviselőház, valamint egy különleges ügyész egyaránt vizsgálja. A kérdés az, hogy az elnök igénybe vette-e az oroszok segítségét – terhelő információk formájában – a kampány során. Ezt a feltételezést a Kreml és Trump egyaránt cáfolta.
Bannon vasárnapi közleményében ifjabb Donald Trumpot “hazafinak és jó embernek” nevezte. A könyv szerzőjét, Michael Wolffot pedig “pontatlannak”. A botrányt követően Bannon alt-right oldala, a Breitbart news elvesztette legfontosabb támogatóját, a milliárdos Rebekah Mercert.
A Fire and Fury megjelenését követően egyből az eladási listák élére ugrott. A könyv írója közölte, hogy több mint 200 interjú alapján készült az írás. A beszélgetéseket állítása szerint az adminisztráció csúcsán lévőkkel és más bennfentesekkel folytatta. A könyv lesújtó képet fest Donald Trumpról, kétségbe vonja az elnök mentális képességeit, gyerekesnek mutatja őt be.
Mike Pompeo, a CIA igazgatója a hétvégén a FOX tévécsatornának nyilatkozva “színtiszta fantáziálásnak” minősítette a könyvet. Stephen Miller, Trump egyik tanácsadója a CNN-nek nyilatkozva úgy vélte, hogy Trump “politikai zseni”, Wolffot pedig egy “szemét könyv szemét szerzőjének nevezte”.
Borítófotó: Steve Bannon (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)