„Szegeden a tudás hihetetlenül magas szinten volt, belém ivódott az ottani szellemiség”
– idézte fel a lapnak Karikó Katalin az egyetemi éveket, és elmesélte azt is, hogy mit tanult meg egy életre ez időszak alatt.
A professzort kérdeztük arról, hogy későbbi pályafutása során miből merített erőt, amikor nem hittek a kutatásaiban.
„Nem kerestem másokban a hibát, nem okoltam a főnököt, hanem mindig azt tartottam szem előtt, hogy én, saját magam hogyan tudnék továbblépni” – mondta életfilozófiájáról, bár azt elismerte, egyszer nála is betelt a pohár – hogy mi volt ez az alkalom, kiderül a beszélgetésből.
A tudós üzent a fiatal kutatóknak is.
„Ha valaki sok pénzt akar keresni, akkor ne menjen kutatónak, mert ez a szakma nem igazán jövedelmező. A kutatás küldetés, olyan hivatás, amely inspirálja a kutatót: minden egyes nap alig várja, hogy bemenjen a munkahelyére, hogy állandóan azon gondolkodjon, mivel lehetne még jobb, még eredményesebb a munkája, és a végén valami olyasmire kapjon választ, amivel az embereken segíthet. Ez igazán lelkesítő!” – hívta fel a figyelmet a professzor, aki különösen fontosnak tartja, hogy a nőknek legyen önbizalmuk.
A Karikó Katalinnal készült beszélgetésből megtudhatják azt is, hogy szerinte mivel lehetne meggyőzni az oltáselleneseket, hogyan tudta összehangolni a családot és a karriert, valamint hogy miként telnek a Karikó-családban az ünnepek.
(Borítókép: Mandiner)