Az ország éves jövedelmének 20 százalékát fordítják védekezésre

Hírek Figyelo.hu

A koronavírus elleni védekezés akciótervére az ország éves jövedelmének a 20 százalékát fordítjuk – mondta a Facebookon közzétett videójában Varga Mihály pénzügyminiszter szerdán a pénzügyi akciócsoport megbeszélése után – áll a Világgazdaság oldalán.

Koronavírus elleni védekezés költségfedezete

Miből fedezzük a koronavírus elleni védekezés költségeit? Mekkora összeget fordítottunk eddig védőeszközökre? A pénzügyi akciócsoport munkájának legújabb fejleményeit ismertetem.

Közzétette: Varga Mihály – 2020. április 7., kedd

 

A miniszter posztjából kiderül, hogy összesen három alapot hoz létre a kormány, mintegy kettőezer milliárd forint értékben:

  • a Járvány Elleni Védekezési Alapot több mint 633 milliárd forintból, amely jelentősen a Járvány Elleni Védekezés Központ Tartalékából, illetve többi között a pénzintézet szektor hozzájárulásából és a költségvetési átcsoportosításokból tevődik össze.
  • A Gazdaságvédelmi Alap több mint 1345 milliárd forintnyi összegből áll, amely főleg a központi intézmények és programok megtakarításaiból adódik össze.
  • A harmadik alap az uniós forrásokat fogja kezelni, azonban Varga Mihály közlése szerint ez az alap egyelőre üres, mivel az uniótól nem érkezett még támogatás a járvány elleni védekezéshez.

A pénzügyminiszter elmondta, hogy

a védekezésre eddig 380 milliárdot fordított a magyar kormány,

míg az eddigi gazdasági védekezésekre több mint 3000 milliárd forintot hagyott a gazdaságban.

Gazdaságvédelmi akciótervet jelentett be Orbán Viktor

A fő cél, hogy amennyi munkahelyet tönkretesz a koronavírus, annyi munkahelyet hozzanak létre. Visszahozzák a 13. havi nyugdíjat is. A hiány 2,7 százalék lesz. Az összes intézkedés a GDP 18-22 százalékát érinti.

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn délben bejelentette a kormány gazdaságvédelmi akciótervének lényegi pontjait:

  • A költségvetési hiány 1 százalék helyett 2,7 százalék lesz idén.
  • Három ütemben hajtják végre az akciótervet. (Az első ütem a már meghozott intézkedések – például a bankhitelek felfüggesztése, katások megsegítése – voltak.). A második ütem ma indul. A három ütem összesen összesen a GDP 18-22 százaléka lesz, amiben már benne vannak a jegybank programjai is.
  • Öt program indul hétfőtől: munkahelymegőrzés, munkahelyteremtés, kiemelt ágazatok támogatása, vállalatok finanszírozása, valamint a családok és a nyugdíjasok védelme.
  • Az első program a munkahely megőrzése – itt készen áll a kormány arra, hogy átvállalja a bérek egy részét (rövidített munkavégzés esetén).
  • A munkahelyteremtés részeként 450 milliárdos beruházásösztönző-program indul.
  • A vállalatok finanszírozásában 2000 milliárd forint értékben támogatott hitelek lesznek.
  • A családokat és nyugdíjasokat érintő pontban a kormány négy részletben visszaépíti a 13. havi nyugdíjat.

Szombaton Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentett be járványügyi intézkedéseket. A kormány 1345 milliárd forintot csoportosított át. A miniszter több különadót is bejelentett. Elmondta azt is, hogy az eszközbeszerzés és a beruházás eddig 380 milliárdba került a központi költségvetésnek,

az elmúlt hónapban végrehajtott gazdaságvédelmi intézkedések pedig 1000 milliárdba kerültek eddig.

70 százalékos állami jövedelemkiegészítést jelentettek be, 75 ezer hallgató nyelvvizsga-kötelezettségétől tekintenek el

Történelmi akcióterv – így jellemezte az újabb gazdaságvédelmi intézkedéseket Palkovics László, amiket a miniszter kedd délelőtt jelentett be. Ebben a többi között állami jövedelemátvállalás, a felsőoktatásban tanulók, továbbá a turizmus megsegítése is szerepel.

  • Az állam átvállalja 70 százalékban a kieső bért a rövidített munkavégzésre vonatkozóan, mindezt három hónapos időtartamra. A mérnöki, valamint a K+F területén dolgozók számára 40 százalékos bérkiegészítést nyújt a kormány, mivel az ő esetükben nem kivitelezhető a rövidített munkaidő.
  • Két százalékponttal csökkentik a szociális hozzájárulási adót, továbbá felgyorsítják az áfa-visszatérítéseket 20, illetve 30 napra.
  • A betegszabadságokról szóló dokumentumokat elektronikusan is be lehet nyújtani.
  • Ami a munkavállalók továbbképzését illeti, a költségvetés esetükben a tandíj 95 százalékát átvállalja, továbbá kamatmentes felnőttképzési diákhitelt vezetnek be.
  • Az egyetemi hallgatók számára egyszeri 500 ezer forintos szabadfelhasználású, kamatmentes diákhitel-konstrukciót hoztak létre, amit a Diákhitel Központnál tudnak igényelni.
  • 75 ezer hallgató nyelvvizsga-kötelezettségétől eltekintenek, enélkül is megkaphatják a diplomát, hiszen a felgyorsuló gazdaságnak több diplomásra lesz szüksége.
  • A turizmusban és a vendéglátásban újabb intézkedések jönnek, az ágazat védelmére 600 milliárd forintos keretet biztosítanak.

9200 milliárd forintot biztosít összesen a kormány a gazdaságvédelemre,

a GDP 18-20 százalékát teheti ki a keret.

Ez egy történelmi akcióterv – mondta Palkovics László.

.

Borítókép: Fotós- Móricz-Sabján Simon

Ezek is érdekelhetnek

További híreink