Az olasz válság az EU válságát tükrözi

Hírek
Az olasz alkotmányos válság tankönyvi példájává fajulhat annak, hogy miként tud egy “liberális” demokrácia öngyilkosságot elkövetni.  

Van úgy, hogy látszólag kicsi döntések, apró hibák változtatják meg a történelmet. Sergio Mattarella olasz államelnök úgy döntött, hogy a populista jobboldali-baloldali koalíciót megakadályozza a kormányalakításban. Mindezt azért, mert az egyik miniszterjelölt szerinte túlságosan eurószkeptikus álláspontot képviselt. Az államfői döntés fordulópont lehet az EU-ban.

Nem vitatjuk Mattarella jó szándékát, nyilván az vezérelte, hogy megvédi országát a pénzpiaci válságtól és garantálja annak bentmaradását az eurozónában. Ugyanakkor vasárnapi beszédében nyíltan kimondta, hogy döntését a befektetők, a pénzpiacok és az eurozóna védelme motiválta, nem pedig a választói akarat. Ezzel azonban nagyon nehéz helyzetbe hozta országát – és magát is. Így ugyanis Olaszországot a demokratikus választásokon elért eredmény, valamint a nemzetközi pénzpiacok ütközőzónájaként állította be. Erre az üzenetre még rá is erősített azzal, hogy Carlo Cottarellit, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt igazgatóját, az általa forszírozott költségvetési megszorítások miatt csak Mr. Fűnyíróként emlegetett közgazdászt bízta meg az új kormányalaktási tárgyalásokkal.

Nyilvánvaló, hogy a párt nélküli technokrata nem fogja megkapni a törvényhozásban a szükséges támogatást, új választásokat kell kiírni, amelyeken a közvélemény-kutatások szerint az előző voksoláson nyertes 5 Csillag még nagyobb győzelmet arat. Mattarella elnök futott egy kört, szembeköpte a választói akaratot és harcmezőt csinált Olaszországból. Nem lett volna egyszerűbb megúszni az egészet egy euroszkeptikus gazdasági miniszterrel?

A történetbe az EU szokás szerint roppant szerencsétlenül nyúlt bele. Günther Oettinger, az Unió pénzügyi biztosa, az Európai Bizottság egyik legbefolyásosabb tagja ugyanis közölte, hogy “majd a pénzpiacok megtanítják Olaszországot arra, hogy hogyan szavazzon”. Angela Merkel a görög pénzügyi válsághoz hasonlította az olasz helyzetet, burkoltan megfenyegetve ezzel az olaszokat: ugyanaz vár rájuk, mint az görögökre.

Az olasz választói akarat semmibe vétele nem csak hogy nem demokratikus, de nagyon veszélyes is. Olajat önt ugyanis a már eddig is erősödő nemzeti érzelemre és a németellenességre – jegyzi meg a The Wall Street Journal szerkesztőségi cikke. 

Mattarella a létező legjobb muníciót adta a populista pártoknak: a nemzeti érzület és büszkeség áll így szemben a külföldi befolyásolási szándékkal. Az elnök annyit ért el, hogy a következő, várhatóan a nyár közepén megtartandó új voksolás az eurozóna melletti népszavazássá transzformálódik át.

Merkel is téved, mert Olaszország nem Görögország. Olaszország az eurozóna harmadik, a világ kilencedik legnagyobb gazdasága. Egy olyan új olasz kormány, amely a választóktól minden korábbinál nagyobb felhatalmazást kapott az eurószkepticizmusra nyílt konfrontációt keres majd Németországgal.

Ami Olaszországban történik, túlmutat az eurozóna gazdasági kérdésein, az adósság problémákon. A kérdés immár nem csupán a liberális vagy az illiberális jelzőről szól, hanem arról hogy milyen a viszonya Európának, az EU-nak magához a demokráciához. Az olasz kormányalakítás jó példa arra, hogy az EU és az eurozóna vezetésének problémáit, ha úgy tetszik az EU szerkezeti kialakításának válságát, nem lehet a szőnyeg alá söpörni, mert ott már így is hegyekben áll a szemét.

Ha Berlin és Brüsszel valóban aggódik az eurozóna túléléséért, akkor nyíltan fel kellene – kellett volna – vállalnia egy vitát erről a kérdésről. Így viszont tovább erősödik az észak és dél közötti konfliktus, észak továbbra is móresre akarja tanítani a déli tagállamokat. Ez éppenhogy nem az eurozóna túlélése felé mutat. Az olasz példa azt is megmutatja – írja a WSJ -, hogy az EU immunis a választói akaratra. Így tovább mélyül a szakadék az európai emberek és az európai intézmények között.

Mattarella elnök döntése belföldön is súlyosbítja a válságot. Ha engedte volna a populista koalíciót kormányozni, akkor a jobboldali-baloldali kabinet integrálódott volna az alkotmányos rendszerbe. A populista mozgalmak beépítése az alkotmányos intézményrendszerbe erősítette volna a demokráciát, szélesítette volna annak legitimációs bázisát, erősebbé és ellenállóbbá tette volna azt. Így viszont pont, hogy megkérdőjelezi a teljes alkotmányos rendszert, hiszen annak csúcsa, az államelnök vonta kétségbe a választói akaratot. Alkotmányos válság alakult ki, ami tankönyvi példájává fajulhat annak, hogy miként tud egy “liberális” demokrácia öngyilkosságot elkövetni.

 

Ezek is érdekelhetnek

További híreink