Az ökológiai legeltetési módszereket vizsgálják

Hírek Pindroch Tamás
Magyar kutatók 2,5 millió eurós támogatást nyertek a modern állattartásban nélkülözhetetlen, parazitaellenes ivermektin-alkalmazás környezeti hatásainak csökkentését célzó vizsgálatokra – közölte az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) sajtóosztálya.

A szóban forgó parazitaellenes gyógyszer nemcsak az állatokban élősködő parazitákat, hanem a területen élő ízeltlábúakat is elpusztítja, ezzel ökológiai és egyben gazdasági kárt is okoz. Ennek a problémának a kiküszöbölésére keresik a megoldást az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK), a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, a Debreceni Egyetem és a Dunatáj Természet- és Környezetvédelmi Közalapítvány kutatói.

A projektben résztvevők több mint 2,5 millió eurós – több mint 900 millió forintos – támogatást nyertek el

az ökológiai szemléletű legeltetési módszerek vizsgálatára az Európai Unió LIFE Nature and Biodiversity (Természet és biodiverzitás) programja keretében. A szakemberek szerint a szer körültekintőbb alkalmazásával csökkenthető a természet ivermektin-terhelése.

Az ivermektin-családba tartozó féreghajtó és más parazitaellenes szerek nagyon fontos szerepet játszanak az állattenyésztésben.

Magyarországon a kilencvenes években terjedtek el, és mára már szinte mindenhol használják őket. Az állattartók szempontjából előnyös tulajdonságuk, hogy széles spektrumúak, tehát sokféle parazitával végeznek, éppen ez okozza ökológiai kártételüket is.

Az ökológusok elismerik, hogy az ivermektin fontos szerepet játszik az állattartásban, és ezért nem is érvelnek a betiltása mellett. Ugyanakkor úgy gondolják, hogy körültekintőbb módszerek bevezetésével úgy lehetne alkalmazni, hogy sokkal kevésbé károsítsa a természetes élővilágot. A projektben részt vevő szervezetek e módszerek kifejlesztésére nyerték el a 2,55 millió eurós támogatást.

A projekt teljes költségvetése az Agrárminisztérium 15 százalékos társfinanszírozásával és a partnerintézmények (Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, Debreceni Egyetem és Dunatáj Természet- és Környezetvédelmi Közalapítvány) 10 százalékos önrészével együtt 3,4 millió euró lesz.

Óvnák a termőföldeket a naperőművektől

(Borítókép: Getty Images)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink