Az MNB másodjára is csökkentette az alapkamatot

Hírek MTI/Figyelo.hu

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 15 bázisponttal 0,60 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén.

A júniusi ülésén a testület ugyancsak 15 bázisponttal csökkentette – 0,75 százalékra – a jegybanki alapkamatot, amely 2016. május 25. óta állt 0,90 százalékon.

Elemzők akkor váratlannak nevezték a monetáris tanács kamatcsökkentését, a mostani enyhítésre azonban számítottak, mivel Virág Barnabás, az MNB nemrég kinevezett alelnöke a kamatcsökkentés után néhány nappal azt mondta, hogy a júliusi kamatdöntő ülésen ő maga fog újabb 15 bázispontos kamatcsökkentést javasolni, de hozzátette „nem opció és nem lehetőség ezen szint alá menni”.

A K&H elemzése szerint a következő időszakban elképzelhető további lazítás. Ha viszont a járvány miatt zorddá válik a hangulat, akkor átmenetileg szigoríthat is a jegybank.

A döntés megfelel a piaci várakozásoknak, ugyanis a legutóbbi, júniusi szintén 15 bázispontos csökkentés után a magyar jegybank vezetése már utalt rá, hogy lesz még lazítás

– kommentálta a jegybanki lépést Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Hozzátette: „A kamatcsökkentés célja a gazdaságélénkítés. Tehát alacsonyabb hitelkamatokkal igyekszik felpörgetni a hitelezést az MNB. Az infláció szempontjából is belefér a kamatcsökkentés, a jegybank ugyanis legutóbbi előrejelzésében azzal számolt, hogy az egyik legfontosabb mutató, az adószűrt maginfláció jövőre a 3 százalékos célszint alá süllyed.”

Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője korábban a Világgazdaságnak azt mondta, hogy a jegybank a továbbiakban kivárhat, de elképzelhető, hogy később tovább csökken az alapkamat.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy inkább szimbolikus a várhatóan összesen 30 bázispontos alapkamat-csökkenés – az MNB júniusban a négy éve és egy hónapja állandó, 0,9 százalékos rátához nyúlt hozzá –, ezért emiatt várhatóan nem száll el az infláció, a gazdaságélénkítésben viszont szerepet játszhat a kamatszintek csökkenése.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője rámutatott:

a cseh alapkamat 0,25 százalékos, míg a lengyel irányadó ráta 0,1 százalékos, vagyis a régióban Magyarországon a legmagasabb az alapkamat.

A válság előtt a magyarországinál mindkét országban magasabb volt a ráta, így az MNB-nek mérsékelt lazításra van tere.

A forint is magához tért

Pillanatokkal a kamatdöntés bejelentése előtt az eurót 350,74 forinton jegyezték, fél órával később, 14.30 órakor pedig 350,62 forinton.

(Borítókép: yienkeat, PuzzlePix/Shutterstock)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink