Nem csak azért, mert a mezőgazdaság Janusz-arcú. Jó idő esetén szárazság van, hiába is mennek a földekre a traktorok, a kemény földben törnek az ekék. Esőben pedig úgy felázik a föld, hogy nem is tud rámenni a teherautó, de még a traktor se. Szóval se így, se úgy nem jó – mondja az egyszeri gazda, aki persze azért is beszél így, mert hozzászokott ahhoz, hogy ha panaszkodik, az állam segít rajta. Minél hangosabban sivalkodik, annál többet kap – sokszor annál hamarabb is.
Azért is lehet így, mert azt a szakminisztériumban is tudják, hogy az egyszeri gazdának a lobbizás mellett nagyon is igaza van. Mi sem mutatja ezt jobban, mint a tavalyi rekordév, amikor – köszönhetően a kedvező időjárásnak is – rekordtermést takarítottak be napraforgóból, repcéből és szójából, a búza hozama 28 éves csúcsot döntött, és minden idők legmagasabb hozamai születtek az árpa, a kukorica, a napraforgó, a repce és a szója esetében. A tavalyi betakarítás pedig már az egymás utáni negyedik kedvező eredményeket hozó nyári aratás volt.
Az idei év eredményeit még nagymértékben befolyásolja az időjárás, de az már most is látszik, hogy a szántóföldi növénytermesztés nem ismétli meg idén a tavalyi rekordokat. A korábban biztató kilátások ma már rosszabbak, az időjárás sokáig aszályos volt, Északkelet-Magyarországon van olyan gazdaság, ahol 50 százalékos a fagykár, summa summarum: a fontosabb őszi vetésű szántóföldi növények vetésterületének nagy része közepes, vagy esetleg még rosszabb állapotban van.
A tavaszi vetésű növényeket ugyan földbe rakták május végére, s a hónap nagy részében az évszaknak megfelelő csapadékmennyiség is hullott, azóta azonban – még ha időnként kapunk is egy kis esőt – jobbára csapadékhiány volt. Ami főként a gabona hektáronkénti átlagos termését – hozamát – húzza le. A kukoricáról beszélni sem érdemes, idei várható termésére még tisztességes becslés sincsen, hiszen egy csapadékosabb időszak eléggé átírhatja az esetleges pesszimista kilátásokat – legalábbis egyelőre. Ez az „egyelőre” is jól mutatja, mennyire viszonylagos minden az ágazatban, s mennyire lehet legjobb barátja, de legádázabb ellensége is a gazdának az eső vagy éppen a nap sugara.