Az eszéki stadion a minta és a megoldás a horvát focinak

Hírek Hordósi Dániel
Katasztrofális állapotok uralkodnak a horvát stadionokban. A sportpályák többségét évtizedek óta nem fejlesztették és van, ahol már le is kellett zárni az életveszélyesé vált lelátókat. A kormány azt ígéri hamarosan változtat a helyzeten, közben az ország keleti részén a Mészáros Csoport 13 ezer fős stadiont épített.

Miközben Horvátország jelentősebb sportlétesítményei lassan az enyészeté válnak, addig Eszéken egy valóságos stadioncsoda nőt ki a földből. A Mészáros Csoport érdekeltségébe tartozó csapat új otthonát 2019-ben kezdték építeni és idén júniusra készült el.

A 13 ezer néző befogadására alkalmas Opus Arénában az NK Osijek július 22-én játssza majd az első bajnoki mérkőzést, öt nappal később pedig a magyar kupagyőztest, a ZTE csapatát fogadja a Konferencia liga selejtezőjében. A hivatalos megnyitóig viszont még őszig várni kell, mikor is sajtóhírek szerint egy sztárcsapat ellen léphet majd pályára a kék-fehér hazai tizenegy.

A modern, minden UEFA követelménynek megfelelő stadion iránt országos szinten is nagy az érdeklődés, hiszen a többi sportlétesítmény minőségét tekintve messze alulmarad az eszékitől. A Dráva partján épült sportpályára ráadásul a jövőben még több figyelem hárulhat, hiszen a zágrábi és a spliti stadion felújítása idején ez lesz az egyetlen olyan hely, ahol a nemzeti válogatott megfelelő körülmények mellett tud majd pályára lépni. Az első ilyen mérkőzésre októberben kerül sor, mikor is a horvátok a törököket fogadják Eszéken.

A horvát foci szárnyal, az infrastruktúra romokban

Miközben a horvát labdarúgás sikert sikerre halmoz, a sportághoz szükséges hazai infrastruktúra állapota folyamatosan romlik. A helyzet a fővárosban a legrosszabb, a nemzeti stadion egyes lelátói a 2020-as földrengés óta használhatatlanok, de dél-nyugati szomszédunk második legnagyobb sportlétesítménye a spliti Poljud aréna is látott már szebb napokat.

A horvát kormány nemrég elkötelezte magát a helyzet megoldása mellett, melynek első lépeseként nemzeti jelentőségű létesítményé nyilvánította a két sportpályát. A horvát építésügyi tárca beszámolója szerint a következő hónapokban felmérik az épületek állapotát és azután döntenek a továbbiakról.

A kiszivárgott információk szerint szinte borítékolható, hogy a Dinamo Zágrábnak is otthont adó fővárosi Maksimir stadion el lesz bontva, mert az 1912-ben átadott, azóta többször átépített létesítmény kritikus állapotban van. Az viszont már kétséges, hogy az új arénát hol fogják megépíteni, a jelenlegi ugyanis egy olyan telken áll, ami az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzat és a katolikus egyház közös tulajdona. Éppen ezért ahhoz, hogy új stadiont lehessen ott építeni, először velük kellene megállapodni. Az 1979-es Mediterrán játékokra épült Poljud aréna némiképp jobb állapotban van, ezért a hírek szerint a kagylóformájú spliti létesítmény esetében a kormány a teljes felújítás mellett dönthet. Ezen kívül a szaktárca egy edzőtábort is épít Zágráb közelében, a horvát válogatott ugyanis eddig külföldön, leginkább Szlovéniában készült a mérkőzéseire.

Fotó forrása: Mészáros csoport

Ezek is érdekelhetnek

További híreink